سه شنبه 27 آذر 1397
  
  
  

ورود به سایت

حاضرین در سایت

ما 11 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

احمد مسجدجامعی: تجارت در تهران سابقه ای بسیار دیرین و دور دارد

 

احمد مسجدجامعی، عضو شورای اسلامی  شهر تهران با حضور در آیین دومین دوره اعطای تندیس و نشان امین الضرب، سابقه تجارت در تهران را بسیار دیرین و دور دانست و اظهار داشت: «تجارت در تهران سابقه ای بسیار دیرین و دور دارد. شهر ری محل عمده تجارت جهانی بوده است. همه نام جاده ابریشم را شنیده اید. یک سر این جاده به روم شرقی و آناتولی وصل بود و از طرف دیگر به آسیای مرکزی و چین وصل می شد و خود ری مرکز کشت پنبه بود که پارچه های نفیس و فاخری داشت و پنبه، شیشه و سفال صادر می کرد. هم آوردگاه فکر و اندیشه و فرهنگ بود.»

او همچنین درباره خاندان امین الضرب و حوزه فعالیت آنها نیز چنین گفت: «مجلس اول مشروطیت براساس اصناف شکل گرفت. کل جنبش مشروطیت نسبت وسیعی با حوزه تجارت، تجار و بازرگان داشت. بعدها خاندان امین الضرب که وارد این عرصه شدند، کارهای بزرگی کردند. یکی از کارهای فرهنگی شان که بسیار ماندگار است و در جای خودش قابل بحث و بسط است کتاب بحارالانوار است که در آن دوره در 25 قطع رحلی بزرگ چاپ کردند و بنیان چاپ سنگی ایران به معنای صنعتی در این کار نهاده شد. منزل خاندان امین الضرب که امروز باقی مانده مرکز رفت و آمد همه بزرگان و علمای دین، فلسفه، سیاست، اقتصاد، شعر، نسخه شناسی و ادب بود. من خوشحالم که نام این تاجر بزرگ بر روی یک جایزه ای گذاشته شد و پیشنهادم این است که این اجلاس را در این خانه تاریخی که خانه بسیار بزرگی است، برگزار کنیم که نماد تجارت، فرهنگ، معماری، هنر و آرایه های ایرانی است.»

جشن 134 سالگی اتاق تهران با حضور محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه، محمد شریعتمداری، وزیر صنعت، معدن و تجارت، محمود حجتی، وزیر جهاد کشاورزی، احمد مسجدجامعی، رئیس شورای شهر تهران، مسعود خوانساری، رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران و غلامحسین شافعی، رئیس اتاق بازرگانی ایران دوشنبه 1396/10/18 در تالار وحدت تهران برگزار شد.