سه شنبه 27 آذر 1397
  
  
  

ورود به سایت

حاضرین در سایت

ما 10 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

در جلسه کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران مطرح شد/معافیت مالیاتی ماشین آلات معدنی

 

جلسه کمیسیون معادن و صنایع معدنی به ریاست بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران و با حضور حسن حسینقلی نایب رئیس کمیسیون و اعضای این کمیسیون و جمعی دیگر برگزار شد.

شکوری سخنانشان را با اشاره به موضوعاتی که در جلسه گفت و گوی دولت و بخش خصوصی مطرح شد، آغاز کرد: «مطالعه موردی علت های توسعه یافتگی کشورهای شرق آسیا و تعمیم آن به کشورمان یکی از مواردی بود که توسط مهندس شافعی رئیس اتاق در این جلسه مطرح شد. موضوع مشترکی که بین تمامی این کشورها وجود داشت، شکل گیری یک نهاد تصمیم گیری بود که از سه قوه، دانشگاهیان و فعالان بخش خصوصی تشکیل شده بود. این نهاد راهکارها را به دولت می دادند و در نهایت دولت و حاکمیت آن را اجرا می کرد. نکته جالب توجه این است مثلا در یکی از این کشورها، از 19 نفر عضو در نهاد تصمیم گیری 11 نفر جزو بخش خصوصی و دانشگاهی ها بودند که نشان می دهند این افراد فقط نقش مشاور را نداشتند و در تصمیم گیری هم اکثریت رای را داشتند.»

او با اشاره به اینکه چنین پیشنهادی پیش از این نیز مطرح شده بود، گفت: «در دوره هشتم در جلسه عمومی هیات نمایندگان من درباره اقتصاد مقاومتی صحبت کردم. پیشنهاد ما این بود که باید ستاد اقتصاد مقاومتی را در اتاق بازرگانی ایران ایجاد کنند نه در دولت. بحث مثلث طلایی را مطرح کردیم که ستاد اقتصاد مقاومتی مستقر در اتاق باشد. دفتر رهبری نظارت کنند، نماینده سه قوه هم حضور داشته باشند و در نهایت از توان و پتانسیل کارشناسی همه این قوا استفاده شود و کمیسیون های تخصصی در کنار دانشگاهیان راهکارهایی ارائه دهند که بتوان کشور را توسعه داد که متاسفانه در آن زمان اتاق استقبال نکرد و امروز هزینه صورت گرفته و این کار تحقیقی نشان داده که این ستاد می تواند این کار را انجام دهد.»

رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران در ادامه بحث استفاده از ظرفیت های شورای پول و اعتبار را مطرح کرد و درباره صندوق توسعه ملی نیز چنین گفت: «بحث صندوق توسعه ملی از دیگر بحث های مطرح شده در جلسه دولت و بخش خصوصی بود. تامین مالی پروژه های سرمایه گذاری در کشور که بخشی از آن ریالی و بخشی دیگر ارزی است. موضوعی که مهندس شافعی به آن اشاره کردند بخش تسهیل ارز بود، زیرا خیلی از فعالان مخصوصا در حوزه معدن از تسهیلات صندوق استفاده کردند و پیشنهاد این بود که دولت تلورانسی را برای تسهیل نرخ ارز در نظر بگیرد، مثلا 10، 15 درصد که اگر بیشتر از آن تغییری پیدا کرد آسیبی به بخش خصوصی وارد نکند. چند موضوع دیگر نیز پیشنهاد کردیم که مهندس شافعی در ارتباط با صندوق توسعه ملی در نظر بگیرد. نرخ بهره ریالی پروژه، تسهیلات داده شده و ضمانت هایی که در قبال آن دریافت می شود، تسهیل مسیر فعالان معدن برای دریافت وام و بحث شورای گفت و گو از جمله مواردی بود که مطرح شد.»

شکوری درباره پتانسیل شورای گفت و گو نیز چنین گفت: «موضوع معافیت مالیاتی ماشین آلات را در شورای گفت و گو و در کمیته کارشناسی آن مطرح کردیم و در نهایت مصوب شد و آثارش این بود که اولین ماشینی که به کشور وارد شد در حوزه معدن بود و توانست از معافیت های مالیاتی استفاده کند. مدت زمان حداکثر 5 سال از ساخت ماشین آلات معدنی به 10 سال افزایش یافت. قرار شد که این ماشین آلات معدنی بخشی از پروسه تولید در نظر گرفته شوند، پیش از این ماشین آلات معدنی را جزو پروسه تولید محسوب نمی کردند در نتیجه از آن عوارض می گرفتند. سوم اینکه این ماشین آلات مشمول ماشین آلات سبک نشود که در نهایت آن هم برطرف شد. در واقع سه موضوع در ارتباط با ماشین آلات معدنی حل شد. می توانیم هر مشکلی که برایمان پیش می آید را در شورای گفت و گو مطرح کنیم و نتیجه سریع تری بگیریم.»

بحث دیگری که رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق مطرح کرد، بحث ارزیابی کمیسیون های تخصصی اتاق بود: «تا به حال ارزیابی عملکرد کمیسیون های اتاق به صورت کمی انجام می شد، اما اخیرا این موضوع مطرح شد که ارزیابی کیفی هم از کمیسیون های تخصصی صورت بگیرد. یکی از دیگر از بحث های مطرح شده پایش قوانین از سه منظر بود؛ قوانین جدیدی به این قوانین اضافه شود، حذف قوانین مخل و درست اجرا شدن قوانینی که به درستی به آن عمل نمی شود. قرار شد این سه موضوع را در بخش های مختلف بررسی کنیم و کارگروه هایی تشکیل شود تا این قوانین را در حوزه بانکی، مالیاتی، تامین اجتماعی و... بررسی کنند و در نهایت از طریق پیگیری اتاق این اصلاحات صورت بگیرد.»

انتخاب دهقان، عضو هیات مدیره صندوق به عنوان مدیر جدید صندوق بیمه توسط دکتر کرباسیان نیز از موضوعات مطرح شده در این جلسه بود.

در زمینه عوارض سنگ آهن نیز در این جلسه مطرح شد که با دستور شریعتمداری، وزیر صنعت، معدن و تجارت قرار شده گروه کارشناسی از ایمیدرو و انجمن صنفی اتاق برای ارائه راهکار تعیین شوند.

مستند آژنگ و حمایت مالی، همکاری های فنی و تجربی با این برنامه، از دیگر مواردی بود که در این جلسه مورد گفت و گو قرار گرفت تا با کمک این برنامه تمام زوایای معدن و بخش معدنی به مردم نشان داده شود.

همچنین اجرایی شدن پروژه برندینگ معادن و دیده شدن در افکار عمومی، از جمله پیشنهاداتی بود که در این جلسه مطرح شد و مورد استقبال کمیسیون معادن قرار گرفت تا مورد بررسی قرار بگیرد.