چکیده: در این تحقیق سعی بر این است؛ اشکال تخریب و اصلاحات سطحی توسط آنالیز شیمیایی و رنگ‌سنجی غیر مخرب و درجا برای نماهای آهکی ساختمان‌های تاریخی در مرکز شهر کاتانیا (سیسیل شرقی، ایتالیا)، شناسایی شود. آثار و بناهای تاریخی کاتانیا اغلب با ترکیبی از کالک آرنیت‌های سفید و سنگ‌های آتشفشانی تیره مشخص می‌شوند که ظاهر دو رنگ خاصی به معماری تاریخی این شهر می‌دهد. این مقاله منحصراً بر روی سنگ‌های آهکی که نسبت به سنگ‌های آتشفشانی به فرآیندهای هوازدگی حساس‌تر هستند، متمرکز شده است.
برای ارزیابی اثرات فرآیندهای تخریبی، نقاط بدون هوازدگی، دارای هوازدگی و همچنین نقاط اصلاح شده برروی ساختمان‌ها برای آنالیز درجا pXRF و رنگ‌سنجی انتخاب شدند. برای هر نقطه، آنالیز XRF و سه اندازه گیری رنگ انجام شده است. بررسی هایی نیز بر روی سطوح تازه نمونه های معدنی با استفاده از معیارهای اندازه گیری مشابه برای مقایسه با مواد مرجع، انجام شد. قالب ذکر است که مزایای اصلی فلورسانس اشعه ایکس قابل حمل (pXRF) که پتانسیل آن را برای تحقیقات آثار باستانی بسیار گسترش داده است؛ شامل توانایی انجام آنالیزها در هر زمینه و همچنین امکان انجام تحلیل بر روی اشیاء بزرگ مقیاس بدون برداشتن نمونه است.
نتایج حاصل از آنالیز آماری چند متغیره نشان می‌دهد:
تمام سطوح سنگی که در فضای باز قرار گرفته‌اند، تغییرات رنگی و شیمیایی را نشان می‌دهند. همچنین در فقدان اثرات تخریبی قابل رویت، مانند پوسته ها یا رسوبات سیاه، اگرچه از نظر زیبایی تغییری ایجاد نمی کنند، نشان دهنده تخریب پنهان می¬باشد.
علاوه بر این، سه نوع اصلاحات سطحی مربوط به دوره های مختلف بازسازی شناسایی شده است.

برای دریافت متن کامل مقاله به کانال انجمن سنگ ایران به نشانی@iranstoneassociation مراجعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست