وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: در شش ماهه نخست امسال به اندازه کل سال قبل صدور مجوز واردات ماشین‌آلات حوزه معدن که ساخت داخل ندارند را داشته‌ایم.

سید رضا فاطمی امین در نشست با فعالان اقتصادی لرستان با تاکید بر اینکه وضعیت اقتصادی کشور رو به بهبود است، گفت: در خیلی از اقلام رشد تولید داریم، در میزان صادرات امسال ۱۳ درصد نسبت به سال قبل رشد داشته است.

وی با اشاره به اینکه مسائل انباشته ای در کشور داریم از جمله مشکل عدم توازن سرمایه گذاری در کشور گفت: در حال حاضر در مناطقی مثل زرند، رباط کریم، ساوه و سیرجان مشکل کمبود نیروی کار داریم، در مقابل در خیلی از شهرها هم هیچ صنعتی مستقر نشده یا رشد نیافته است، رفع این چالش ها حداقل سه تا چهار سال زمان می خواهد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه در برخی شهرها به اندازه کافی ظرفیت اشتغال فراهم نشده که این موجب مهاجرت و مشکلات اجتماعی شده است، افزود: ما به عنوان متولی تولید، تمامی مشکلات مربوط به این حوزه از بانک و بیمه گرفته تا گمرک را وظیفه داریم که پیگیری کنیم.

فاطمی امین با بیان اینکه بیش از ۴۰ تا ۵۰ مصوبه برای اصلاح قوانین در یک سال گذشته داشته‌ایم، افزود: در سه ماه گذشته ۳۰ هزار میلیارد تامین مالی زنجیره‌ای از طریق اوراق انجام شده است.

وی با اشاره به اینکه در شش ماه نخست امسال به اندازه کل سال قبل مجوز واردات ماشین‌آلات حوزه معدن را داشته ایم، گفت: در این راستا یک قاعده گذاشته‌ایم، ماشین‌آلاتی که ساخت داخل ندارند مشخص شده و به سرعت ثبت سفارش برای واردات می‌شود، آن‌هایی که ساخت داخل دارند گفته‌ایم پنجاه پنجاه باشد واردات و خرید از داخل.

وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: برای رونق اشتغال و تولید در شهرها نیازمند ارتقای واحدهای کوچک هستیم که امروز می‌بینیم بسیاری از کارخانه‌های بزرگ از یک کار کوچک شروع کرده‌اند و به مجتمع صنعتی بزرگ تبدیل شده‌اند، همچنین تکمیل واحدهای نیمه تمام بالای ۶۰ درصد پیشرفت، سرمایه‌گذاری جدید، ارتقای فرهنگ کار صنعتی و … را نیز باید دنبال کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست