مدیرکل صمت یزد با اشاره به ظرفیت های صنعتی و معدنی این استان، ارتقای بهره وری، احیای واحدهای راکد، مدیریت بازرگانی داخلی و توسعه بازارهای صادراتی را از جمله اولویت های اجرایی این سازمان دانست و گفت: امسال 20 واحد معدنی راکد در استان یزد احیا می شود.

محمدکاظم صادقیان، در نشست خبری به مناسبت بزرگداشت دهه «تولید و تجارت» در استان یزد اظهار کرد: مجموع ارزش افزوده  استان در سال ۱۴۰۰ معادل ۱۷۷ هزار میلیارد تومان بوده که سهم صنعت و  معدن از این بخش ۴۷ درصد بوده که بیانگر صنعتی و معدنی بودن استان یزد است.

وی افزود: از ابتدای امسال تاکنون ۲۳۰ مورد جواز تاسیس با پیش بینی اشتغال بالغ بر شش هزار نفر صادر شده که نسبت به مدت مشابه پارسال ۷.۳ درصد رشد داشته و از نظر سرمایه گذاری در این بخش نیز رشد ۲۷ درصدی را شاهدیم.

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت استان یزد در ادامه با اشاره به روند رو به رشد این حوزه در توسعه پایدار اقتصادی، استراتژی های استان یزد در حوزه صادرات را توسعه بازارهای صادراتی دانست و گفت: ارزش صادارت استان در سال گذشته ۴۷۳ میلیون دلار با وزن ۳۲۵۶ هزار تن بوده که عمدتاً مربوط به صنایع معدنی غیر فلزی ، محصولات پایه نفتی و صنایع شیمیایی بوده است.

صادقیان بیشترین کشورهای هدف صادارت استان را شامل عراق، پاکستان، امارات، اندونزی، افغانستان، ترکیه و عمان ذکر کرد و گفت: در مقابل عمده کالاهای وارداتی استان شامل ماشین آلات صنعتی و مواد اولیه است که ارزش این بخش در سال گذشته ۲۵۵ میلیون دلار و به نظر وزنی ۱۲۸ هزار تن بوده است.

وی با بیان این که تاکنون ۶۳۸۸ مورد جواز تاسیس در استان صار شده است، جایگاه یزد از این حیث را نخست کشوری و آن را بیانگر تمایل به سرمایه گذاری در صنعت استان خواند.

مدیرکل صمت استان یزد همچنین با اشاره به صدور تاکنون ۳۲۹۶ پروانه بهره برداری در استان، گفت: طی سه ماهه ابتدایی امسال با رشد ۴۲ درصدی نسبت به مدت مشابه پارسال، ۹۵ مورد پروانه بهره برداری در استان صادر شده است.

صادقیان در مورد نبود توزان توسعه در بین شهرستانهای استان، خاطرنشان کرد: توازن سرمایه گذاری در استان را با جدیت دنبال می کنیم چرا که بیشترین سرمایه گذاری استان طی سالیان گذشته در مسیر عقدا تا مهریز اتفاق افتاده لذا سعی داریم سرمایه گذاری را به مناطق محروم استان سوق دهیم.

وی با بیان این که ۸۷۷ مورد از پروانه های بهره برداری صادره در استان مربوط به بخش معدن است، گفت: یزد در حوزه تنوع ماده معدنی با ۵۰ نوع ماده معدنی در جایگاه اول کشور و به لحاظ میزان ذخایر و استخراج مواد معدنی، استان دوم کشور است ولی از نظر تعداد معادن مورد بهره برداری رتبه چهارم را دارد.

وی با اشاره به جایگاه نخست یزد با تولید ۱۸ میلیون تن کنستانتره آهن در کشور، یکی از راهبردهای بخش معدن استان را تقویت ارزش افزوده با احیای واحدهای راکد و مبارزه با خام فروشی از طریق تکمیل زنجیره تولید ذکر کرد.

به با بیان این که در استان یزد ۷۵۴ واحد معدنی فعال با ۱۵ هزار اشتغال و ۲۲۰ واحد راکد وجود دارد، خاطرنشان کرد: احیای حداقل ۲۰ واحد معدنی راکد از جمله اولویت های اجرایی و در دستور کار سازمان صمت در استان یزد است.

صادقیان بیان کرد: افزایش ظرفیت تکنولوژی در بخش معادن استان باید ارتقا یابد تا هزینه های اکتشاف و استخراج را کاهش دهیم و در این رابطه معادن بزرگ استان ورود خوبی داشته اند و از معافیت های مربوطه نیز بهره مند هستند.

صادقیان تکمیل زنجیره تولید را از راهبردهای بخش تولید استان خواند و تصریح کرد: در راستای مقابله با خام فروشی در استان نیز براساس سند «یزد نوین» اقدامات خوبی در حوزه‎هایی مانند تکمیل زنجیره تولید فولاد، کاشی و شیشه در استان صورت گرفته و تنها در حوزه ماشین سازی احساس ضعف می شد که در این باره نیز اقدامات موثری در حال پیگیری است.

وی یکی از مهمترین راهبردهای استراتژیک در بخش صنعت و معدن استان را ارتقای بهره وری واحدها با توجه به ناترازی بخش انرژی خواند و افزود: در حوزه منابع انسانی نیز توسعه مدیریت دانش را دنبال می کنیم.

مدیرکل صمت استان در حوزه بازار را با توجه به شعار مهار تورم برای امسال، مدیریت بازرگانی داخلی ذکر کرد و گفت: در حال حاضر استان یزد با ۱۰ اتاق اصناف و ۱۷۷ اتحادیه صنفی، دارای افزون بر ۵۸ هزار واحد صنفی است که ۱۴۵ هزار فرصت شغلی در استان را فراهم آورده است.

 

منبع: معدن نامه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست