همزمان با اولین نمایشگاه سنگ، معدن و ماشین‌آلات وابسته شیراز اولین میز سنگ استان فارس با موضوع بررسی روند تاسیس انجمن سنگ استان و توسعه صادرات سنگ با حضور مدیر صادرات سازمان صمت استان فارس، نمایندگان اتاق بازرگانی شیراز، اعضای هیئت مدیره انجمن سنگ ایران ، هیئت مدیره تشکل های صنفی استانی از جمله اتحادیه سنگبری های نی ریز و دهبید و صنایع معدنی همگن و تعدادی از فعالان صنعت سنگ استان برگزار شد.

در ابتدای جلسه دکتر بهرام شکوری رئیس انجمن سنگ ایران ضمن معرفی کوتاهی از نقش انجمن بعنوان متولی زنجیره ارزش صنعت سنگ در بخش خصوصی و نحوه تعاملات فی مابین این تشکل صنفی با دولت پرداختند و با اشاره به تلاش های صورت گرفته از سوی انجمن و اتاق های بازرگانی استانی در راستای تشکیل انجمن های استانی در حوزه صنعت سنگ تزئینی تحت نظارت اتاق بازرگانی از جمله استان های اصفهان و مرکزی بمنظور راهبری صحیح و شایسته در این صنعت، بر ضرورت تغییر ساختار انجمن بمنظور ایفای نقش نمایندگی تاکید نمود.

به عقیده ایشان مسائل صنعت سنگ مربوط به استان ها می شود و کلیه تشکل‌های استانی اعم از اتحادیه‌ها و انجمن‌های مختلف می.بایست به تکالیف مربوط به خودشان بپردارند و در نهایت باید اهداف کلی که توسعه بخشی از آن محسوب می‌شود محقق گردد.

دکتر شکوری اظهار داشت: چنانچه هریک از این تشکل ها تنها در جهت کسب منافع خودشان گام بردارند متاسفانه از رسیدن به منافع همگانی که خواست تمام تشکل هاست باز می‌مانند و در نهایت دولت تصمیماتی را اتخاذ خواهد کرد که علاوه بر زیانبار بودن برای کل زنجیره ارزش جبران ناپذیر نیز خواهد بود.

وی افزود: اگر خواستار حضور در شورای عالی معادن استان، شورای گفت‌و‌گوی بخش خصوصی، ستاد تسهیل برای دفاع از منافع صنف می باشیم باید برای تشکل‌ها ساختار مطلوبی تعریف تا همه بصورت یکصدا مطالبه خود را از دولت داشته باشند و از این طریق می توان نقش و فرهنگ تشکلی را در کشور بطور دقیق جای گذاری نمود.

دکتر شکوری با اشاره به ساختار کنونی انجمن سنگ به عنوان یک تشکل ملی، بیان داشت: تغییر در ساختار کنونی انجمن سنگ ایران امری الزامی و اجتناب ناپذیر است و این تغییرات می بایست به گونه‌ای باشد که در تمامی استان‌های سنگی، انجمن مختص سنگ ذیل اتاق بازرگانی استانی شکل گیرد و هیات مدیره این انجمن‌ها اعضای انجمن سنگ ایران را تشکیل دهند که در آن زمان این انجمن می‌تواند اعلام کند که نمایندگی صنعت سنگ کشور را بر عهده دارد.

رئیس انجمن سنگ ایران با تاکید مجدد بر الزام تغییر در ساختار انجمن بمنظور فراهم نمودن شرایط جهت حضور تمامی اعضای زنجیره ارزش صنعت سنگ کشور و ایجاد زمینه شکوفایی و رشد این صنعت از تمامی تشکل ها خواست تا با کنارهم قرار گرفتن یک ید واحد را تشکیل دهند.

وی عنوان کرد: هدف از برگزاری این جلسه رسیدن به وفاق است و در این راه ضرورت دارد که نظرات و پیشنهادات اعضا را جویا باشیم که به دلیل یکی از ماموریت های هیئت مدیره جدید انجمن سنگ ایران حضور در استان های سنگی کشور و گفتگو و مذاکره با متولیان امر در این استان ها می‌باشد که در طی این دوماه اخیر در استان های اصفهان و مرکزی این هیئت مدیره حضور پیدا کرده که نتایج مطلوبی نیز حاصل شده است.

دکتر شکوری بیان داشت: این جلسه به منظور ایجاد انسجام بیشتر در صنایع سنگ استان و استفاده از بهره‌مندی و پتانسیل‌های اتاق بازرگانی است که در حال حاضر فعالان این صنعت از آن محروم هستند.

ایشان گفت: انجمن، اتحادیه، کانون، مجمع و سندیکا همگی یک تشکل هستند.هیچ تفاوتی میان این عناوین از لحاظ حقوقی وجود ندارد و تنها تفاوت به لحاظ ساختاری است. در ماده ۵ قانون بهبود محیط کسب‌وکار اتاق‌ها مکلف به ساماندهی، ایجاد و ثبت تشکل‌های اقتصادی فعال هستند چرا که اتاق‌های بازرگانی پارلمان بخش خصوصی هستند. باید به این باور رسید که جای تشکل‌ها در اتاق بازرگانی است.

دکتر شکوری با انتقاد از عدم حضور فعالان صنعت سنگ در شورای گفت‌و‌گوی اتاق بازرگانی عنوان کرد: متاسفانه در شورای گفت‌و گوی اتاق بازرگانی هیچ شخصی برای دفاع از حقوق صنعت سنگ حضور ندارد و این در حالی است که مصوبه شورای گفت‌و‌گو در استان اجرا خواهد شد.

در ادامه آقای موسوی مدیر بخش صادرات سازمان صمت استان فارس ضمن مطلوب خواندن تاسیس انجمن سنگ استان فارس خواستار همکاری تمام تشکل های فعال در زنجیره ارزش صنعت سنگ در راستای ارتقا سطح صادرات این محصول شد و همچنین بیان داشت؛ با توجه به ظرفیت و پتانسیل موجود در استان سازمان صمت استان سعی نموده بمنظور بهبود فضای کسب و کار و رفع موانع و مشکلات در تعامل با فعالین این حوزه گام بردارد و تشکل های صنفی در این راه می بایست به سازمان جهت شناسایی ظرفیت ها و مشکلات و بررسی آنها کمک نمایند تا نقاط ضعف و قدرت در زنجیره بخوبی مشخص شود و در نهایت بتوانیم به بازارهای صادراتی مورد هدف دست پیدا کنیم.

همچنین در این جلسه نمایندگانی از تشکل‌های صنفی از جمله رئیس هیئت مدیره انجمن سنگ نی ریز، رئیس هیئت مدیره انجمن سنگ دهبید، رئیس انجمن صنفی سنگ فروشان شیراز ، عضو هیئت مدیره انجمن معادن همگن نیز به ایراد سخنرانی و اعلام نظرات تشکل های تحت مسئولیت خود در این خصوص پرداختند.

در پایان جلسه و پس از مذاکرات صورت گرفته فی مابین نمایندگان حاضر در جلسه موضوع تاسیس انجمن صنعت سنگ استان فارس با موافقت شرکت‌کنندگان در جلسه تایید و مصوب شد.

براساس این مصوبه اتاق بازرگانی استان مسئول پیگیری مفاد صورتجلسه و آقایان بیگی و مسعودی و خانم آزادی به عنوان نمایندگان صنعت سنگ در جهت پیگیری و تبادل اطلاعات معرفی شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست