دبیرکل انجمن سنگ‌های تزئینی با اشاره به بلاتکلیف ماندن احیای معادن سنگ‌های ساختمانی، از ابتدای اجرای طرح احیای معادن کوچک مقیاس گفت: متاسفانه به علت ناهماهنگی‌های میان شورای هماهنگی معادن کوچک مقیاس و معاونت معدنی وزارت صمت، احیای معادن سنگ‌‌های ساختمانی، تاکنون بلاتکلیف‌ مانده است.
احمد شریفی با بیان مشکلات میان نهاد‌های اجرایی وزارت صنعت، معدن و تجارت که، منجر‌به بلاتکلیفی احیای معادن سنگ‌های تزئینی شده است؛ گفت: ۲سال قبل طرح احیای معادن کوچک مقیاس، توسط وزیر صنعت، معدن و تجارت ابلاغ شد؛ که در ضمن آن ستادی با عنوان شورای هماهنگی احیای معادن کوچک مقیاس تشکیل شد.
وی افزود: ریاست این شورا را معاون معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت عهد‌ه‌دار بوده و با حضور تشکل‌های معدنی، طرح احیای معادن کوچک‌مقیاس را با توجه به مشکلات و حل معضلات آنها، جهت بهره‌برداری مجدد کلید زدند. این کار در بخش معادن فلزی به خوبی انجام شد و تعدادی از معادن فلزی، نظیر؛ سنگ‌‌آهن و مس به چرخه معدن کاری بازگشتند.
دبیرکل انجمن سنگ‌های تزئینی با اشاره به دلایل موفق عمل کردن طرح احیای معدن در بخش فلزی افزود: این مسئله به دلیل نیاز مبرم صنعت، به این فلزات و تمهیداتی نظیر اعطای پیش پرداخت و انعقاد قراردادهای همکاری صورت پذیرفت. محصولات مورد نظر نیز به واحدهای متقاضی اختصاص یافت؛ اما، این‌کار در بخش معادن سنگ‌های تزئینی به شدت با کندی پیش رفت.
احمد شریفی در ادامه ضمن تشریح مشکلات بروکراسی اداری، در بدنه وزارت صنعت، معدن و تجارت اذعان داشت: انجمن سنگ ۲۰ معدن از کار افتاده را به شورا هماهنگی معادن معرفی کرد که، پس از تصویب در این شورا به حوزه معاونت معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت ارجاع داده شد و پس از آن، اقدامات لازم از سوی وزارتخانه جهت احیای آنها صورت نگرفت. این ناهماهنگی میان شورا و معاونت معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت منجر‌به بلاتکلیف شدن معادن سنگ‌های تزئینی شده است که، این روند تاکنون نیز ادامه یافته است.
وی افزود: طبق قرار قبلی با شورای هماهنگی احیای معادن، قرار بود سالانه ۱۰۰ معدن جهت فعال‌سازی معرفی کنیم که، هنوز همان ۲۰ معدن اولیه نیز فعال نشده‌اند. در مکاتباتی با معاون معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت خواستار آن شده‌ایم که، مصوبه شورای هماهنگی احیای معادن کوچک مقیاس، به عنوان مصوبه شورای عالی معادن تلقی شود؛ اینگونه به طور طبیعی شورا هماهنگی معادن این قابلیت را پیدا خواهد کرد که، با قاطعیت تصمیم‌گیری کند و معادن سنگ تزئینی که غیر‌فعال هستند را با رفع مشکلاتشان فعال کنند. رئیس انجمن سنگ‌های تزئینی با اشاره به ظرفیت‌های داخلی جهت تولید این ماده معدنی گفت: ما در مجموع ۷۰ تا ۸۰ میلیون متر سنگ فرآوری شده در سال تولید می‌کنیم و با حدود ۱۰ میلیون متر صادرات سنگ ساختمانی، با توجه به نیاز بازار داخل به این محصول، مشکلی در تامین این محصول نداریم؛ اما، دلیل ما برای احیای معادن سنگ‌های تزئینی این است که برخی از معادن ما قابلیت صادرات محصول خود را دارند و اینها به دلایلی متوقف هستند و باید تلاش کنیم آنها را به چرخه تولید بازگردانیم.
وی افزود: ما باید با تلاش در بخش فرآوری و صادرات، همراه با فعال‌سازی معادن جدید این امکان را فراهم کنیم که با واحدهای معدنی و فرآوری با تمام ظرفیت خود کار کنند.
احمدی شریفی با بیان انتظارات انجمن سنگ از وزارت صنعت، معدن و تجارت تاکید کرد: ما از معاونت معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت انتظار داریم؛ براساس قانون معادن بخش معدن و صنایع معدنی را حمایت کنند. ما در نامه‌نگاری‌هایی با اشاره به ماده‌های قانونی، این نکات را به وزارتخانه گوشزد کرده‌ایم؛ اما، متاسفانه وزارتخانه گاها در اجرای قوانینی که مکلف به انجام آن است تعلل می‌کند. گاهی اوقات منابع طبیعی با گرفتن حقوق وزارت صنعت، معدن و تجارت دست و پای بخش معدن را بسته است.
🔸وی در پایان با اشاره به توانایی‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت جهت تسهیل امور معادن ذیل قانون معادن گفت: در قانون معادن امکان توسعه زیر‌ساخت، توسعه فرآوری، جاده‌سازی و تسهیل در امور صادرات، با استفاده از منابع حقوق دولتی داده شده است؛ اما، هیچ‌کدام توسط وزارتخانه انجام نشده است و اگر این موارد توسط وزارتخانه انجام شود؛ می‌توانیم شاهد رشد و پویایی این صنعت باشیم.

فهرست