سیزدهمین نمایشگاه بین المللی سنگ ایران هشتم تا دوازدهم خردادماه در محل نمایشگاه بین‌المللی شهر آفتاب برگزار می‌شود.

محمدهادی مطیعی مدیرعامل شرکت روشان روز در نشست خبری با اصحاب رسانه عنوان کرد: این نمایشگاه امسال با یک رویکرد متفاوت و با حضور ۱۱۰ شرکت داخلی همراه با شرکت‌هایی از ۶ کشور چین، روسیه، هند، ایتالیا، ترکیه و یونان برگزار می‌‌گردد.

مطیعی افزود: شرکت‌های حاضر در این دوره از نمایشگاه در سه گروه اصلی ماشین‌آلات و تجهیزات معدنی، ملزومات مصرفی و فرآوری معادن حضور دارند که در فضایی به وسعت ۱۲هزار متر مربع برگزار می‌شود.

مجری برگزاری نمایشگاه صنعت سنگ خبر داد: در این دوره از نمایشگاه برای نخستین بار بلوک‌های معدنی به نمایش درآمده و در معرض دید عموم قرار خواهد گرفت.

وی به دلایل انتخاب نمایشگاه بین‌المللی شهر آفتاب به عنوان محل برگزاری نمایشگاه اشاره کرد و گفت: نزدیکی به بزرگترین شهرک صنعتی کشور (شمس‌آباد)، نزدیکی به فرودگاه بین‌المللی امام(ره)، دسترسی آسان از دو قطب صنعتی و معدنی کشور (اصفهان و محلات)، زیرساخت‌های به‌روز و بین‌المللی سایت شهر آفتاب و نبود ترافیک در محدوده شهر آفتاب و دسترسی آسان به مترو، دلایل اصلی انتخاب شهر آفتاب برای این دوره از نمایشگاه بوده است.

تدوین طرح جامع صنعت سنگ

بهرام شکوری رئیس انجمن سنگ ایران نیز در این نشست خبری اظهار داشت: با وجود پتانسیل‌های فراوان در این صنعت از جمله فعالیت بیش از ۶ هزار واحد معدنی و فراوری سنگ تزئینی، صادرات این صنعت کمتر از ۲۰۰ میلیون دلار است.

رئیس انجمن سنگ ایران افزود: این در حالی است که ترکیه در همسایگی ما که تنوع سنگ تزئینی ایران را ندارد، سالیانه بیش از ۳.۲ میلیارد دلار صادرات دارد.

وی ادامه داد: برای تحقق صادرات پنج میلیارد دلاری، باید حفاری اکتشافی را در این صنعت افزایش دهیم، به تربیت نیروی انسانی متخصص به ویژه در تجهیزات و ماشین‌آلات بپردازیم و در سیاستگذاری‌ها در این صنعت دقت کنیم.

شکوری افزود: اعمال عوارض ۷۵ درصدی بر محصولات این صنعت در سال‌های گذشته باعث شد که صادرات ۳۵۰ میلیون دلاری این حوزه به کمتر از ۲۰۰ میلیون دلار کاهش یابد.

وی همچنین گفت: بیش از سه میلیارد تن ذخیره قطعی سنگ تزئینی در کشور وجود دارد که اگر با سرعت فعلی یعنی سالیانه ۱۵ میلیون تن به استخراج بپردازیم، دست‌کم برای ۲۰۰ سال سنگ در اختیار داریم. این در حالی است که جهان در مسیر تازه‌ای قرار دارد و سنگ‌های مصنوعی، شیشه و کامپوزیت جایگزینی سنگ تزئینی هستند گفت: لذا این حجم از سنگ ذخیره طی سال‌های آینده کارایی لازم نخواهد داشت و سرمایه‌ای برای آیندگان نخواهد بود؛ درصورتیکه با توسعه صادرات و ارزآوری حاصل از آن می‌توان سرمایه خوبی برای آینده فراهم کرد.

رئیس انجمن سنگ ایران تاکید کرد: صادرات تنها راه نجات صنعت سنگ است و در جهت توسعه صادرات؛ در گام نخست ساختار انجمن را با سر و شکل دادن به تشکل‌های استانی تغییر دادیم تا انجمن کشوری سنگ ایران با ترکیبی از انجمن‌های استانی شکل بگیرد. همچنین با تشکیل هیأت امنای سنگ‌ایران، به‌دنبال استفاده از نقطه نظرات خبرگان و پیشکسوتان این حوزه هستیم.

شکوری همچنین از تدوین طرح جامع سنگ با نظارت انجمن سنگ ایران خبر داد و افزود: متولی این طرح ایمیدرو است و موارد مرتبط با این صنعت از جمله معدن‌کاری، فرآوری، بازاریابی، مباحث آموزشی و… در آن برای دستیابی به صادرات پنج میلیارددلاری (برنامه‌ریزی صورت گرفته) دیده شده است و معتقدیم دسترسی به این میزان صادرات دور از دسترس نیست.

وی اظهار داشت: همچنین اطلس سنگ ایران در این طرح جامع دیده شده که در کنار برگزاری نمایشگاه دائمی، به شناساندن سنگ‌های موجود در کشور به خارجی‌هایی که قصد سرمایه‌گذاری و فعالیت در این حوزه دارند، بسیار کمک خواهد کرد و در توسعه صادرات مؤثر خواهد بود.

منبع : معدن نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست