دبیر انجمن تولیدکنندگان و واردکنندگان ماشین‌آلات سنگین ایران گفت: سالانه ۷ میلیارد دلار صرف واردات موبایل می‌شود، اما سهم ارزبری ماشین‌آلات معدنی که بهره‌وری قابل توجهی در اقتصاد دارد فقط به ۷۰۰ میلیون دلار است.

عبدالرضا صالحی؛ دبیر انجمن تولیدکنندگان و واردکنندگان ماشین‌آلات سنگین ایران در گفتگو با خبرگزاری دانشجو درباره چالش‌های صنعت و معدن کشور و برخی خودتحریمی‌های داخلی که موانع مهمی پیش روی توسعه صنعت و معادن کشور است گفت: با جرات می‌توانم بگویم در بخش معدن و تامین ماشین‌آلات مورد نیاز صنعت و معدن مشکل ما بحث کمبود یا تخصیص ارز نیست چرا که مشکلات مهمتری از موضوع ارز و خودتحریمی‌هایی که خواسته یا ناخواسته از سوی برخی مسوولین اعمال می‌شود ما را درانجام اهداف و مقاصد توسعه کشور در بخش صنعت و معدن با چالش‌هایی اساسی رو به رو کرده است.

وی در این باره خاطر نشان کرد: مساله این است که بار فشار خود تحریمی‌های داخلی به مراتب سخت‌تر از چالش‌هایی است که تحریم‌های خارجی برای صنعت و معدن کشور ایجاد کرده است. بخشنامه‌های متعدد، عدم تمرکز بر اجرای طرح و برنامه برای زمان مشخصی که تا نائل شدن به هدف از بخش صنعت و معدن حمایت‌های لازم را به عمل بیاورد از جمله موضوعاتی است که مانع توسعه زایی در این بخش می‌شود.

دبیر انجمن تولیدکنندگان و واردکنندگان ماشین‌آلات سنگین ایران توضیح داد: دخالت‌های بعضا بی مورد برخی مسوولین در این بخش و بخش‌هایی که سررشته چندانی در آن ندارند نیز نوعی خود تحریمی به شمار می‌رود، بنابراین با اطمینان خاطر می‌توان گفت حجم این مشکلات در برابر مسائل ارزی بسیار زیاد است و اصلا به بحث ارز نمی‌رسد چرا که در حوزه تخصیص و تامین ارز مورد نیاز کشور در این بخش محدودیتی جدی نداریم.

عبدالرضا صالحی توضیح داد: مشکلات بخش صنعت و معدن با سازمان استاندارد و متقاعد کردن آن‌ها یک پروسه زمان بر است. مشکلاتی که از سوی گمرک ایجاد می‌شود زمان زیادی از صنعت و معدن کشور تلف می‌کند. مطالبات گمرکی‌ها علی رغم آگاهی به محدودیت‌هایی که تحریم‌ها پیش پای صنعت و معدن ایجاد کرده خود یک کتاب مفصل است که قطعا بخشی از خود تحریمی داخلی به شمار می‌رود.

صالحی توضیح داد: با وجود اینکه وزارت صمت برای تسهیل‌گری بیشتر وارد عمل می‌شود، اما مساله این است که چالش‌های یاد شده مانع تامین ماشین‌آلات سنگین مورد نیاز صنعت و معدن کشور می‌شود. در حالی که براساس آمار‌ها سالانه نزدیک به ۷ میلیارد دلار صرف واردات موبایل می‌شود، اما سهم ارزبری ماشین‌آ‌لات معدنی که بهره‌وری قابل توجهی در اقتصاد ایجاد می‌کنند نزدیک به ۷۰۰ میلیون دلار است، اما متاسفانه این بخش به دلیل سیاست‌گذاری‌های نادرست وعدم تسهیل ‌ری‌های لازم از سوی همه نهاد‌ها وسازمان‌های ذی ربط تحت فشار‌های مختلفی است.

دبیر انجمن تولید کنندگان و وارد کنندگان ماشین آلات سنگین ایران گفت: به نظر می‌رسد متاسفانه در موضوعاتی برخی از مسوولین از قاطعیت لازم برای تصمیم‌گیری‌های درست در حوزه تسهیل‌گری واردات ماشینآلات و ابزار‌های مورد نیاز صنعت ومعدن را ندارند. به نظر می‌رسد وجود شائبه‌هایی مانع تصویب طرح‌هایی به نفع واردات ماشین‌آلات و ابزار‌های مورد نیاز در این بخش شده است.

وی در خصوص محدودیت‌های موجود گفت: به عنوان مثال از ما فاکتور و مدارک خرید ماشین‌آلات و ابزار صنعت و معدن را طلب می‌کنند در حالی که گمرک به خوبی می‌داند به دلیل تحریم‌ها ما راهی به جز دور زدن تحریم نداریم، لذا شرکت سازنده کالا را به شرکت ثالث می‌دهد تا کشور سازنده و فروشنده تحت فشار‌های تحریمی بابت معامله با ایران قرار نگیرد.

صالحی در ادامه پایان نشان کرد: ثبت سفارش و زمانی که برای واردات ماشین‌آلات صنعت و معدن از دست می‌دهیم نیز مساله مهمی است. با توجه به اینکه ماشین‌های صنعت و معدن سفارشی است و حداقل تحویل آن شش ماه زمان می‌برد و اینکه مسائل ارزی از جمله اینکه در شش ماه آینده وضعیت قیمت ارز چه می‌شود. کدام ارز به وارد کننده داده می‌شود، اعم از اینکه ارز نیمایی خواهد داشت یا ارز بازار آزاد یا از بازار سنا دلار خود را باید تامین کند، با وجود تمامی چالش‌های یاد شده و ریسک‌های مختلفی که متحمل می‌شویم اگر مدیران شهامت داشته باشند از بخش خصوصی حمایت کنند قطعا بخش بزرگی از چالش‌های صنعت و معدن کشور حل می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست