رئیس انجمن سنگ ایران با انتقاد بر اینکه میزان سنگ دهی ما در استخراج معدن ۲ درصد است، گفت: میزان ذخایر معدنی در کشور ۳.۳ میلیارد تن است که در مقایسه با دنیا به میزان ۲۱ میلیارد تن، عدد کمی نیست، اما تولیدی که محقق می‌کنیم ۱۲ میلیون تن است.

دکتر بهرام شکوری، امروز در مراسم افتتاحیه هفدهمین نمایشگاه تخصصی سنگ، معادن، ماشین‌آلات و صنایع وابسته در اصفهان، اظهار کرد: تمام مسئولان برای برپایی این نمایشگاه تلاش کردند و عزم و اراده‌ای برای پا گرفتن صنعت سنگ وجود دارد.

وی با بیان اینکه معدن می‌تواند جایگزین صنعت نفت شود، اظهار کرد: زمانی سهم معدن در تولید ناخالص داخلی کشور زیر یک درصد بود و همچنین فولادی که تولید می‌کردیم کفاف کشور را نمی‌داد و واردکننده فولاد بودیم، اما امروز صادرکننده این محصول هستیم و امیدواریم تولید ۵۵ میلیون تن فولاد در افق ۱۴۰۴ محقق شود.

رئیس انجمن سنگ ایران با اشاره به قابلیت‌های صنعت سنگ کشور برای ایجاد اشتغال و ارزآوری بیشتر در کشور، ادامه داد: تمام این موارد قیدها و شرط‌هایی دارد و مدیران باید اقدام کنند و این نمایشگاه یکی از جلوه‌های نشان‌دهنده توانمندی‌های این مجموعه است.

وی با بیان اینکه باوجود صادرکنندگان خوب، میزان سنگ کمی صادر می‌شود، توضیح داد: دو المان برای توسعه صادرات سنگ در کشور وجود دارد که نخست قابلیت‌های بازاریابی است و باید برای معدن از شناسایی، اکتشاف، استخراج و فراوری بتوانیم بازاریابی کنیم.

دکتر شکوری با انتقاد بر اینکه در زمینه اکتشاف هنوز کاری در کشور نشده و حفاری‌های اکتشافی برای افزایش انجام نشده است، گفت: میزان ذخایر معدنی در کشور ۳.۳ میلیارد تن است که در مقایسه با دنیا به میزان ۲۱ میلیارد تن، عدد کمی نیست، اما تولیدی که محقق می‌کنیم ۱۲ میلیون تن است که در بدترین شرایط زیر ۱۰ میلیون و در بهترین شرایط ۱۶ میلیون تن است.

وی افزود: در حالیکه میانگین تولید دنیا بین ۳ تا ۵ درصد ذخایر معدنی و در سنگ‌های تزئینی ۲ درصد است، اما سهم تولید سنگ ایران ۲ درصد نیست، در حالیکه با این میزان ذخیره معدنی باید ۷۰ میلیون تن تولید داشته باشیم.

رئیس انجمن سنگ ایران با تأکید بر اینکه اکتشافات می‌تواند میزان ذخایر معدنی را تغییر دهد، گفت: متاسفانه در استخراج معدنی نیروی آموزش دیده نداریم و میزان سنگ دهی ما در استخراج ۲ درصد است، در حالیکه در دنیا بالای ۱۰ درصد است که در ایران باید میزان ضایعات سنگ را کاهش و به صفر برسانیم.

وی ادامه داد: ۴.۵ درصد کارخانه‌های سنگ ما بالای ۱۰۰ هزار تن تولید دارند که می‌توانند سنگ‌های استاندارد را تولید کنند.

دکتر شکوری با انتقاد بر نداشتن دانش صادرات سنگ، تاکید کرد: مهم‌ترین بحث برای توسعه صادرات بازاریابی است این اتفاقات باید در زنجیره سنگ اتفاق بیفتد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست