در بررسی ارتباط رکود ساختمان سازی و صنعت سنگ مطرح شد رکود مسکن موجب تعطیلی بازار سنگ نمی شود
به باور برخی از کارشناسان به دلیل رکود در بازار ساختمان و مسکن ، تقاضا برای برخی از محصولات معدنی از جمله سنگ ساختمانی کم و رکود در معادن سنگ کشور حکمفرما شده است.
در حالی که فعالان حوزه سنگ باور دارند که این رکود جدی است و باید به فکر چاره ای برای آن بود، اما مسئولان این حوزه تاثیرپذیری حوزه سنگ از رکود مسکن را چندان مستقیم ندانسته و معتقدند که هرچند سنگ های ساختمانی از رکود مسکن تاثیر می پذیرند، اما مشکلات حوزه سنگ را باید در جای دیگری دنبال کرد. آنها می گویند این مسائل ناشی از عوامل دیگری همچون شیوه نامه های آنی و بی توجهی به بازار کشورهای همسایه است.
پرهیز از دستورالعمل های خلق الساعه
مالک رحمتی،نائب رئیس انجمن سنگ ایران در پاسخ به این سوال که رکود در بازار مسکن چه تاثیری در تولید و بازار سنگ های ساختمانی در کشور دارد. اظهار کرد : این رکود می تواند به صورت غیرمستقیمی بر بازار سنگ تاثیرگذار باشد اما آنقدر عمیق نیست که بر تولید سنگ های ساختمانی اثر جدی داشته باشد و موجب تعطیلی برخی از معادن سنگ کشور شود.
او با اشاره به مشکلاتی که در صنعت سنگ های ساختمانی در کشور وجود دارد، گفت : آنچه امروز بیشتر از همه این صنعت را اذیت می کند عدم توجه به بازار کشورهای همسایه است. در این بازارها فرصت بسیار خوبی برای صنعت سنگ کشور فراهم است، چرا که کشورهای همسایه مشتاق به سنگ های تولیدی ایران هستند.
در این بین ما اگر بتوانیم برنامه ریز درستی داشته باشیم و حمایت هایی از سوی وزارت صنعت،معدن و تجارت دریافت کنیم در نتیجه می توانیم شاهد موفقیت هایی در این حوزه باشیم.
رحمتی با اشاره به وضع قوانین غیرکارشناسانه اظهار کرد: یکی از مواردی که همواره این صنعت را آزار می دهد وضع قوانین و مقررات غیرکارشناسی ، عجولانه و خلق الساعه است که صادرات را همواره تحت تاثیر خود قرار می دهد و صنعت سنگ را با چالش اساسی روبه رو میکند.
نائب رئیس انجمن سنگ ایران با تاکید بر لزوم دوری از سیاست های آنی بیان کرد، گاهی بخشنامه هایی صادر می شود که با قوانین بالادستی مغایرت دارند. بنابراین توصیه می شود نهادهای درگیر و تشکل های مرتبط حتما بخشنامه ها را پس از کار کارشناسی و بر اساس نظریه های تخصصی ارائه دهند. در این روند هرچه قوانین را جامع تر ببینیم قطعاَ سرعت رشد آنها هم بیشتر می شود.
رحمتی در مورد تحولاتی که باید در حوزه سنگ های ساختمانی ایجاد شود، اظهار کرد : شورای سیاستگذاری سنگ کشور که در وزارت قبلی تاسیس شد اما مورد بی مهری قرار گرفت، باید با قوت به کار خود ادامه دهد.
نقش این شورا این است که فعالان اقتصادی را در کنار مجریان و سیاستگذاران کشور جمع کرده تا مسائل صنعت را حل و راهکارهایی را برای گذر از مشکلات پیدا کند. بنابراین یکی از شروط اجرایی شدن برنامه تحویل معدن سنگ در کشور ، توجه به تشکیل شورای سیاستگذاری سنگ کشور است.
او با بیان اینکه باید در ایجاد تحول در معدن تلاش کنیم، ادامه داد: باید در این سیر تحول معدنی دلیل تعطیلی بیش از 700 معدن آسیب شناسی و بررسی شود و برای آن راهکار ارائه شود.
اگر بخواهیم به یک تحول معدنی برسیم، باید آسیب ها شناسایی و برنامه عملیاتی مشخص ارائه شود. این روند نیازمند آن است که متولیان معینی داشته و زمان مشخصی برای آن طرح در نظر گرفته شود.
در هیچ جای دنیا به اندازه ایران سنگ مصرف نمی شود
رامین قربان زاده، محقق بازار سنگ با اشاره به اینکه وضعیت بازار سنگ در ایران نامطلوب است، اظهار کرد: دلیل عمده آن وضعیت رکود ساخت و ساز در داخل کشور است. بیشترین منبع درآمد صنعتگران و صنف تولید کننده ما درحوزه سنگ به مصرف کنندگان داخل کشور برمی گردد.
در واقع شیرین ترین و سهل الوصول ترین منابع درآمدی برای کارخانه های سنگی ما همین بازار داخلی است که امروز متاسفانه با رکود روبه رو شده است.
این محقق بازار سنگ با بیان اینکه ایران در مصرف سنگ آمار بالایی دارد. گفت: هرچند در کشورهای دیگر این کالا لوکس است و خانواده های مرفه از آن استفاده می کنند اما در ایران بعنوان کالای لوکس محسوب نمی شود. به این ترتیب می توان گفت که هیچ جای دنیا به اندازه ایران سنگ مصرف نمی کند. این بازار به این خاطر که سهل الوصول است بهترین منبع درامدی در کشور است.
قربان زاده با اشاره به رکود بازار سنگ در خارج از کشور نیز گفت: مسئله دیگر اینکه رکود بازار سنگ در منطقه و خاورمیانه هم به وجود آمده است. در دنیا هم ساخت و ساز آنطور که باید سرعت خود را از دست داده است. به طور مثال وضعیت رشد ساخت و ساز در چین دو سال است که به شدت کاهش یافته است. ترکمنستان، قزاقستان و حتی روسیه هم پروژه های عمرانی شان کاهش یافته است و این مهم بر روی درخواست سنگ در این کشورها هم تاثیرگذار شده است.
این محقق بازار سنگ در پایان اظهار کرد: به این ترتیب صنعت سنگ کشور هم به دلیل رکود ساخت و ساز بازار داخلی و هم به دلیل رکود در بازار داخلی و هم به دلیل رکود در بازارهای صادراتی کوچک و ضعیف شده است لذا دولت باید سیاست های لازم را در نظر بگیرد تا این صنعت بتواند از رکود خارج شود.

منبع: روزگار معدن

98/09/18

فهرست