📌گرانیت یکی از انواع سنگ‌های آذرین است. ترکیبات کانی شناسی آن عمدتا شامل کوارتز و فلدسپارها به همراه مقادیر اندکی از کانی‌های میکا و آمفیبول می‌باشد.
📌گرانیت نمونه ای از سنگ های بسیار سخت و بادوام بوده است. سنگ های گرانیتی در نگاه تجاری به رنگ های قرمز، سیاه، قهوه ای، شکلاتی، صورتی، آبی و سبز یافت می شوند. دانه بندی آن ها متوسط تا درشت است و با چشم قابل مشاهده می باشند. مقاومت این محصول نسبت به انواع مرمر و تراورتن بیشتر است و سطح صیقلی و درخشان آن نیز بیشتر حفظ می شود.
📌از این سنگ برای سنگفرش، روکابینتی و راه پله ها استفاده می شود. گرانیت بهترین گزینه برای پله های ساختمان است؛ زیرا راه پله ها به دلیل رفت و آمد زیاد ساییده و آلوده می شوند، بنابراین باید از سنگی مانند گرانیت برای آنها استفاده نمود که مقاومت و دوام بالایی دارد.
❌معایب سنگ گرانیت❌
1) ستفاده از سنگهای گرانیتی در مکان های پوشیده تاثیرات مضری بر سلامت انسان دارد. سنگ های گرانیتی به دلیل داشتن اورانیوم، توریوم و پتاسیم رادیواکتیو دارای مواد پرتوزای بالایی هستند. حال اگر در یک فضای کاملا بسته قرار بگیرند، با تجمع در محیط قادر به ورود به سیستم ریه انسان بوده و با ماندگاری خود می‌توانند اثرات زیانباری در سلامتی ساکنین بر جای گذارند.
2) اکسیده شدن و یا زنگ زدگی عنصر آهن در گرانیت
3) عدم چسبندگی مناسب از مزایا و معایب سنگ گرانیت
4) وزن بالای گرانیت
5) قیمت سنگ گرانیت در مقایسه با سایر سنگها کمی گرانتر میباشد زیرا هزینه ی استخراج این سنگها و صیقل دادن آنها کمی گران است. به همین دلیل اغلب در نماکاری ساختمان های مهم از این نوع سنگ استفاده میشود.
✅مزایای سنگ گرانیت
۱-)مقاومت سنگ گرانیت نسبت به سنگهای مرمر و تراورتن بیشتر است
۲-)سطح صیقلی و درخشندگی آن نیز بیشتر حفظ می شود.
۳-)مقاومت در برابر ضربه و فرسایش
۴-)مقاومت در برابر عوامل محیطی
۵-)تنوع در رنگ بندی و ظاهر
۶-)مقاومت در برابر نفوذ آب
۷-)سختی بالا
۸-)استحکام و طول عمر بالا

فهرست