معاون امور معادن اداره کل صنعت، معدن و تجارت کردستان گفت: در حال حاضر پروانه بهره‌برداری در حوزه معدن برای ۳۵۰ فقره در استان صادر شده است.

مهدی سیفی باغی خانی در اظهار داشت: پروانه اکتشاف استان هم ۱۴۵ مورد است که از این تعداد معادن ۲۱۱ فعال، ۷ معدن در حال تجهیز و ۱۳۲ معدن غیر فعال است.

وی افزود: ذخیره قطعی معادن استان ۵۷۴ میلیون تن است که ۱۸ گونه ماده معدنی طراحی شده در ۶ گروه که استخراج اسمی این معادن در استان تاکنون ۱۲.۶ دهم میلیون تن است.

معاون امور معادن اداره کل صنعت، معدن و تجارت کردستان بیان کرد: با توجه به اینکه استان پتانسیل خاصی در حوزه معدن دارد انتظار می رود سرمایه گذار در قالب بسته های حمایت شود تا سرمایه گذار هم تولید و هم اشتغالزایی را در استان به نحو احسن انجام دهد.

سیفی باغی خانی با اشاره به این مطلب که در کردستان در گروه معدنی ۱ و ۲ که شامل شن، ماسه، سنگ لاشه و خاک رس است، مجموعا ۲۷۸ واحد معدنی داریم، یادآور شد: در گروه ۴ که شامل سنگ های تزئینی است ۸۰ مورد، گروه ۳ و ۵ که شامل سنگ گچ، نمک، پوکه، بارین، سیلیس و فلدسپات است جمعا ۷۴ مورد داریم.

وی ادامه داد: گروه ۶ هم که شامل طلا، آهن و منگنز است ۳۳ واحد داریم که جمعا فعال، غیر فعال، بلوکه، مزایده و چه در حال تجهیز ۳۵۰ مورد بود که جمعا ۴۶۵ مورد است.

معاون امور معادن اداره کل صنعت، معدن و تجارت کردستان گفت: امسال ۴۵ محدوده پروانه اکتشاف و گواهی کشف انجام شد و مزایده هم با هماهنگی های دستگاه نظارتی برگزار شد و افرادی که شرکت کرده بودند نتایج آن در سامانه ستاد ثبت شد.

سیفی باغی خانی یادآور شد: با توجه به اینکه ۱۰ شهرستان در استان داریم و ۳۵۷ واحد معدنی که با تفکیک ۶ گروه اسم برده شد شهرستان بانه ۱۵ واحد معدنی، بیجار ۴۲، دهگلان ۱۹، دیواندره ۳۱، سروآباد ۳، سقز ۵۹، سنندج ۵۹، قروه ۵۹، کامیاران ۴۹ و مریوان ۱۴ مورد است.

وی افزود: در مجموع ۳۵۰ واحد معدنی در استان اشتغالزایی ۵ هزار و ۲۹ نفر در واحدهای معدنی وجود دارد.

منبع: ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست