معادن کوچک مقیاس و متوسط بیش از ۹۸ درصد از معادن کل کشور را تشکیل می‌دهند که سهم عمده‌ای در تولید و اشتغال دارند.

حدود ۵ هزار معدن کوچک مقیاس فعال و به همین میزان معادن غیر فعال در کشور وجود دارد که احیا و فعال‌سازی معادن کوچک مقیاس می‌تواند اشتغال پایدار و رشد اقتصادی را برای مردم منطقه به ارمغان آورده و آن مناطق را از مزایای حاصل از اجرای این طرح‌ها بهره‌مند کند.

نایب رئیس کمیسیون معدن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی تهران درباره ظرفیت تولید و اشتغال در این معادن گفت: سهم معادن کوچک مقیاس از کل معادن کشور، ۹۸ درصد و سهم آن‌ها در ایجاد اشتغال ۸۵ درصد است.

وی افزود: این معادن نسبت به ذخیره‌ای که دارند بهره وری بالایی دارند و از نظر وزنی، ۶۳ درصد تولید در معادن کوچک مقیاس اتفاق می‌افتد و همچنین بیش از ۵۰ درصد از سرمایه گذاری‌های در حوزه معادن در معادن کوچک و متوسط انجام می‌شود.

صمدی کارشناس معدن نیز درباره اهمیت معادن کوچک مقیاس گفت :معادن کوچک مقیاس، بخش عمده‌ای از معادن کشور را در بر می‌گیرند و عمده اشتغال، تولید و توسعه معدنی، در معادن کوچک و متوسط انجام می‌شود.

غرقی عنوان کرد: همه معادن بزرگی که هم اکنون در کشور وجود دارد از ابتدا هیچ کدامشان بزرگ نبوده‌اند و نشانه‌هایی داشتند که پس از اکتشاف و بهره برداری، افزایش ذخیره در آن‌ها اتفاق افتاده و تبدیل به معادن بزرگ شده اند.

این در حالی است که تامین مالی و ماشین آلات صنایع معدنی از جمله چالش‌های عمده برای فعالان این حوزه به شمار می‌رود.

سید رضا محتشمی‌پور، معاون معادن و صنایع معدنی وزارت صمت در این باره گفت: امروز هیچ محدودیتی برای واردات ماشین آلات سنگین معدنی که فاقد سابقه ساخت داخل و کارکرد کمتر از ۵ سال هستند، وجود ندارد.

وی ادامه می‌دهد: در حال حاضر آمار‌ها نشان می‌دهد که حجم تامین نیاز ماشین آلات معدنی و صنایع معدنی ما تقریبا از طریق واردات نسبت به سال‌های گذشته تغییر کرده و با توافقات انجام شده فعالان معدنی می‌توانند با صندوق ضمانت فعالیت‌های معدنی تماس بگیرند و از ظرفیت آن‌ها برای تامین ماشین آلات داخلی استفاده کنند و واردات را از طریق صندوق دنبال کنندو برخی از معادن کوچک ما به دنبال تامین ماشین آلات کوچکتر هستند که صندوق و ستاد ما در وزارت صمت آن را پیگیری کنند.

بر اساس آمار ارائه شده از سوی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، از ابتدای طرح احیاء معادن از سال ۱۳۹۷ تا پایان ۱۴۰۰، ۸۲۵ معدن کوچک و متوسط در این طرح احیا شده است که ضمن ایجاد ۱۳ هزار و ۸۰۰ شغل، رشد تولید ۳۳ میلیون تنی را به دنبال داشته است.

به گفته کارشناسان حوزه معادن، با توجه به سهم عمده معادن کوچک در اشتغالزایی و اکتشافات جدید، احیا، فعالسازی و استفاده از ظرفیت‌های موجود در این معادن با تامین مواد مواد اولیه صنایع کشور، مانع خروج ارز از کشور می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست