چکیده مقاله: چهار گونه از گرانیت که بطور عمده در سراسر جهان صادر شده و در ساخت و ساز مورد استفاده قرار میگیرد، تحت 280 چرخه ی آزمایش ذوب و انجماد قرار گرفتند (تحت استاندارد اروپا UNE-EN)
روش هایی که برای سنجش ویژگی های گرانیت ها، قبل و بعد از ترک خوردگی و شکستگی مورد استفاده قرار گرفتند، عبارت بودند از: جذب آب توسط وکیوم، سرعت امواج فراصوت p و S، تخلخل سنجی با تزریق جیوه، پتروگرافی فلورسانس و پولاریزان با میکروسکوپ برای تعیین نوع ریز ترک ها و نحوه ی توسعه ی ترک ها و هم چنین شناسایی فازهای کانیایی مربوطه مانند: کوارتز، فلدسپار و بیوتیت.
تراکم خطی ترک (تعداد ترک ها به ازای هر میلیمتر) بر اساس داده های میکروسکوپی محاسبه شد. مدول یانگ (مدول الاستیک) نیز قبل و بعد از چرخه های ذوب- انجماد سنجش شد.
مکانیزم بلور شدگیِ یخ در ترک زایی شرکت داشت و بنابراین تخریب سنگ به دلیل یخ بود. در تمام 4 نوع گرانیت ها، سرعت امواج فراصوت و شاخص های مقاومتی با توسعه ی ترک های حاصل از ذوب-انجماد، کاهش پیدا کردند. ترک های بین بلوری بیشتری نیز در چرخه های ابتدایی تشکیل شدند در حالی که تعداد زیادی از ترک های درون بلوری در پایان آزمایش های یافت شدند.
نتایج این مطالعه می تواند در سایر گرانیت ها نیز بکار رود به شرطی که گرانیت های دیگر دارای خصوصیات مشابه باشند و ریزترک های آن ها به دلیل فرایند انجماد تولید شده باشد.
بر اساس نتایج چرخه ها،گرانیت زازالجو (Zarzalejo) بیشترین تعداد ریز ترک ها را نشان داد، همراه با مقدار 3.9 در تراکم خطی ترک و بیشترین افزایش در ترک زایی.
گرانیتِ Colmenar Viejo آزمایش ذوب-انجماد را با کمترین تعداد ریز ترک و تراکم خطی ترکِ 2.3 به پایان رساند و باید اشاره کرد که بیشترین مقاومت را مقابل ذوب- انجماد داشت.
افزایش اندک در تعداد ریز ترک ها برای گرانیتِ cadalso de los vidrios دیده شد.
نتایج مطالعه میکروسکوپی و ریز تخلخل سنجی در این مقاله نشان داد که وجود ترک های حاصل از فرایند ذوب-انجماد اگرچه به ندرت پایداری مکانیکی سنگ را تحت تاثیر قرار می دهد (مدول یانگ)، اما می تواند باعث آسیب به سنگ شود.برای دریافت متن کامل مقاله به کانال انجمن سنگ ایران به نشانی@iranstoneassociation مراجعه نمایید.

نویسنده : فریر لیستا و همکاران (Ferire-Lista et al, 2015)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست