دکتر شکوری، رئیس انجمن سنگ ایران در نشست «عارضه‌یابی فرسودگی ناوگان ماشین‌آلات معدنی و ارائه پیشنهادات سیاسی در راستای نوسازی آن» مطرح کرد:

لیست تولیدکنندگان ماشین‌آلات معدنی و حجم تولید آنها منتشر شود

  • در حال حاضر ۹۸.۳ معادن ما متوسط و‌ کوچک مقیاس هستند که متاسفانه بیشترین مشکل ماشین آلات را در این بخش داریم.
  • درخواست ما این است که تولیدکنندگان داخلی به جای تقابل، اعلام کنند سالانه چند دستگاه ماشین آلات معدنی تولید می‌کنند تا به لحاظ قیمتی و کیفیتی یا شرایط پرداخت یا خدمات پس از فروش با مشابه خارجی مقایسه شوند. در وزارت صمت از تولیدکننده داخلی حمایت می شود انگار ما معدنی ها تولیدکننده خارجی هستیم، پس باید از همه تولیدکنندگان حمایت شود.
  • باید به این نکته توجه کنیم که ما ماشین آلات را سه برابر قیمت جهانی تهیه می کنیم و این بسیار به حوزه معدن آسیب می زند.
  • باید لیستی شفافاز تعداد تولیدکنندگان و‌ حجم تولید آنها وجود داشته باشد که بدانیم تولیدکنندگان چه ماشین آلاتی را تولید می کنند و ارزش دلاری ساخت داخل آنها مشخص شود و این اطلاعات قابلیت بررسی و‌ نقد خواهد داشت. باید قیمت محصولات داخلی با قیمت محصولات مشابه خارجی مقایسه شده و‌ مزیت های آن مشخص شود تا ما به عنوان بخش خصوصی به سراغ خرید برویم که البته این آمارها باید از سوی وزارت صمت منتشر شود که ما به عنوان بخش خصوصی دسترسی به آن نداریم.
  •  شما در دنیا ماشین بالای ۵ سال پیدا نمی‌کنید چرا که هر سال 20 درصد مستهلک می‌کنند و در سال پنجم مالیات زیادی بر آنها تعلق می‌گیرد که ماشین آلات بالای ۵ سال خود را می‌فروشند. به همین دلیل خرید ماشین آلات زیر ۵ سال بی‌معنی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست