استاندار کردستان خواستار ارائه طرحی از سوی مجلس مبنی بر کاهش عوارض صادرات سنگ های تزیینی، در راستای رونق اقتصادی و جلوگیری از بیکاری کارگران این معادن شد.
بهمن مرادنیا در هشتمین جلسه شورای استانی معادن که با حضور ۲ تن از نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی (عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس) برگزار شد، با اشاره به گله مندی صادرکنندگان از عوارض بالای صادراتی سنگ های تزیینی، اظهار کرد: ارائه طرحی مبنی بر کاهش این عوارض گمرکی، حتی به صورت موقت، می تواند موجب رونق اقتصادی و جلوگیری از بیکاری کارگران این معادن شود.
وی تاکید کرد: با انعکاس مشکلات و موانع صادرات به دولت و مجلس، برخی از این مشکلات مرتفع خواهد شد.
مرادنیا هچنین پیشنهاد داد، در راستای جلوگیری از خام فروشی، مجلس به دنبال طرحی باشد تا بهره برداران معادن ملزم به فرآوری در همان محل معدن شوند و در این راه مشوق های لازم ایجاد شود.
استاندار در ادامه در خصوص دستور کار اول جلسه مبنی بر بررسی درخواست تمدید مجوز تعدادی از معادن استان، خاطرنشان کرد: مجوزهایی باید تمدید شود که بهره بردار توانایی کار و فعال کردن معدن را داشته باشد اما اگر کسی قصد کار و فعالیت ندارد، باید معدن به شخص دیگری واگذار شود.
وی در بحث وجود معارض در بسیاری از معادن استان، گفت: بحث معارض معادن، بیشتر سهم خواهی است چراکه مجوز بهره برداری خارج از چارچوب قوانین صادر نمی شود.
مرادنیا در خصوص دستور کار دوم جلسه مبنی بر بررسی ۱۲ مورد درخواست تعطیلی موقت معدن، بیان کرد: موافقت با تعطیلی ها حتی به صورت موقت، خوش حال کننده نیست اما این وضعیت از جمله عواقب شرایط ناشی از رکود و عدم صادرات است.
درخواست رفع سلب صلاحیت از تعدادی از معادن نیز سومین دستور کار این جلسه بود که استاندار تعیین زمان برای فعال کردن معادن را شرط موافقت با این درخواست ها اعلام کرد.
مرادنیا در پایان یادآور شد: شاید یکی از مشکلات ما واگذاری معادن به برخی نهادهاست که تمایلی هم برای سرمایه گذاری در استان ندارند لذا جا دارد مجلس به این قضیه نیز ورود کند.

فهرست