فاتح دونمز، وزیر انرژی و منابع طبیعی روز سه‌شنبه اعلام کرد که صادرات معادن ترکیه در سال ۲۰۲۱ به رکورد تاریخی ۵٫۹ میلیارد دلار رسیده است. دونمز طی سخنانی در نشست ارزیابی صادرات معدن ۲۰۲۱ گفت که هر دو بخش انرژی و معدن علیرغم همه گیری کووید-۱۹ سال موفقی را داشته اند.
دونمز گفت که از صادرات معدنی ۵۶۵ میلیون دلاری مربوط به سال ۲۰۰۰، افزایش ده برابری در ۲۰ سال گذشته و ۴۰ درصد افزایش سالانه در سال ۲۰۲۱ با صادرات معدنی بالغ بر ۴٫۲۷ میلیارد دلار را شاهد بوده ایم.
کشورهای چین، ایالات متحده، اسپانیا، بلغارستان، بلژیک، ایتالیا، هند، سوئد، آلمان و فرانسه از جمله ۱۰ کشور مطرحی می باشند که ترکیه در سال ۲۰۲۱ به آنها صادرات داشته است. البته صادرات محدود به این کشورها نمی شود چرا که کشورهای جدیدی مانند اندونزی، ازبکستان، هنگ کنگ، آلبانی و صربستان را به مجموعه بازارهای هدف صادراتی اضافه شده اند.
به گفته دونمز، چین با ۲۸% و آمریکا با ۹٫۷%، اسپانیا با ۵% و بلغارستان و بلژیک هر کدام با۴% در صدر کشورهای صادراتی محصولات ترکیه قرار دارند.
ترکیه با صادرات ۲٫۲۵ میلیارد دلار محصولات مواد معدنی فلزی، سنگ های تزئینی فراوری شده با ۱٫۲۸ میلیارد دلار و مواد معدنی صنعتی با ۱٫۱ میلیارد دلار، بیشترین صادرات را در سال گذشته داشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست