مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی فارس با اشاره به ظرفیت‌های معدنی شهرستان نی‌ریز در شرق این استان گفت: راه‌اندازی “خوشه سنگ نی‌ریز” در دستور کار این شرکت است.

سید مصطفی هاشمی بیان کرد: مراحل امکان سنجی این خوشه توسط مشاور انجام شده و در اولویت برنامه توسعه خوشه‌ای قرار دارد.

او با اشاره وجود منابع غنی معدنی سنگ تزیینی و سنگ نما و فعالیت شهرک صنعتی سنگ نی‌ریز به عنوان یکی از مهمترین شهرک‌های تخصصی سنگ کشور و خاورمیانه، ادامه داد: استقرار و فعالیت ۱۵۰ واحد مرتبط با سنگ بری و فرآوری سنگ با اشتغالزایی یک هزار و ۷۰۰ نفر در این شهرک صنعتی بیانگر اهمیت ویژه آن در زمینه صنایع جانبی مرتبط با سنگ است و به همین دلیل مراحل ایجاد این خوشه صنعتی در دستور کار قرار گرفته است.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی فارس از دیگر اهداف راه‌اندازی خوشه سنگ را حمایت از فعالان بخش خصوصی در بخش‌های صادرات، برندسازی، تقویت تولید داخلی و ارتقا کیفیت محصولات اعلام و اضافه کرد: واحدهای عضو خوشه‌های صنعتی از محل ارتباطات و همکاری‌های مشترک سود کسب می‌کنند و این همکاری، دانش فنی و بهره وری آنها را افزایش داده و هزینه‌های تولیدشان را نیز کاهش می‌دهد.

هاشمی خاطرنشان کرد: تقویت خوشه‌های صنعتی تقویت کننده و محرک صنایع کوچک و متوسط در عرصه تولید و بازار خواهد بود و اثرات اقتصادی مطلوبی را در سطح جامعه به همراه خواهد داشت.

او با اشاره به ایجاد سه شهرک و ناحیه صنعتی “سنگ”، “دِه فاضل” و “غدیرگَه” در نی‌ریز گفت: هم اینک با ۲۴۱ سرمایه گذار در این شهرک‌ها قرارداد منعقد شده که از این تعداد ۱۷۶ واحد با اشتغال 1۹۰۰ نفر فعال است.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی فارس گفت: ظرفیت واگذاری زمین در شهرک صنعتی سنگ به مرحله پایانی رسیده و در ناحیه صنعتی دِه فاضل نیز بخش زیادی از اراضی واگذار شده و بنابراین طرح توسعه این ناحیه صنعتی و فعال سازی شهرک صنعتی غدیرگَه در دستور کار قرار گرفته است.

هاشمی بیان کرد: در شهرک صنعتی سنگ با ۱۸۶ هکتار مساحت و در ناحیه صنعتی دِه فاضل نیز با ۴۶ هکتار مساحت هم اینک کار واگذاری اراضی در حال انجام است.

او در خصوص حمایت‌ها از صنایع فرآوری سنگ در شهرک صنعتی سنگ سردار سلیمانی نی ریز گفت: در قالب تورهای صنعتی و نمایشگاهی داخلی و خارجی و نیز خدمات حمایتی صنایع کوچک نظیر برگزاری دوره‌های آموزشی و صدور ضمانت نامه تا سقف ۷۰ میلیارد ریال توسط صندوق ضمانت سرمایه گذاری صنایع کوچک از واحدها حمایت می‌شود.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی فارس افزود: در شهرک صنعتی سنگ نی ‌ریز زیرساخت‌ها و امکانات زیربنایی مورد نیاز صنعتگران وجود دارد و با اجرای برنامه توسعه و تکمیل زیرساخت‌ها این شهرک صنعتی در وضعیت مناسب زیرساختی قرار خواهد گرفت.

منبع: ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست