چکیده مقاله : ضروری است که کاربردهای بازیافت برای مشارکت دادن صنعت سنگ، محیط زیست و اقتصاد در اولویت قرار داده شود. در این مطالعه، مشاهده شد که ضایعات ماربل بطور گسترده ای در بتن بجای سنگدانه های دیگر و سیمان، استفاده می شود. بنابراین، هدف این مطالعه، کاهش تاثیرات مضر ضایعات ماربل بر محیط زیست است. هم چنین، تاثیرات ضایعات ماربل بر روی مقاومت بتن مورد بررسی قرار گرفت. دیدگاه های بازیات برای ضایعات ماربل بر اساس بازنگری مطالعات پیشین، به تفضیل مورد بررسی قرار گرفت. نتایج نشان داد که استفاده از ضایعات ماربل در بتن با نرخ های مشخص، جهت جایگزینی با سنگدانه های ریز و درشت ،سیمان و مواد افزودنی دیگر، کافی و مناسب است و در نهایت بتونی به وجود می آید که مقاومت زیادی نشان می دهد. علاوه بر این، در مطالعه ی حاضر، روابط تجربی برای محاسبه ی مقاومت فشاری و مقاومت کششی در بتنِ حاویِ ضایعات ماربل بوجود آمدند.
نتایج مهم مطالعه:
1) از طریق بازیافت ضایعات ماربل، تقریبا 15 درصد سود حاصل می شود. نتایج نشان می دهد که بکارگیری ضایعات ماربل در تولید بتن از لحاظ تولیدِ بتنِ ارزان و بادوام، دارای مزیت است و مشکلات زیست محیطی را نیز حل میکند.
2) نتایج نشان می دهد که استفاده از پودرِ ضایعاتِ ماربل به عنوان سنگدانه ی ریز و درشت، در کنار سیمان و افزودنی ها، می تواند مقاومت فشاری بتن را افزایش دهد.
3) نرخ جایگزینیِ بهینه ی پودر ضایعات دربتن، 10 درصد است.
4) استفاده از مقادیر بهینه ی پودر ضایعات بجای سیمان، هم اقتصادی است و هم کیفیت بتن را افزایش میدهد. برای دریافت متن کامل مقاله به کانال انجمن سنگ ایران به نشانی@iranstoneassociation مراجعه نمایید.

نویسنده : (Esra Tugrul Tunc, 2019)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست