•  رئیس کل گمرک ایران با اعلام اینکه تجارت خارجی کشور در نیمه نخست سال جاری با ۴.۸۴ درصد رشد به حدود ۵۴.۶ میلیارد دلار رسید، گفت: در مدت یاد شده، بیش از ۶۷ میلیون و ۷۰۰ هزار تن انواع کالاهای غیرنفتی به ارزش ۲۴ میلیارد و ۱۴۴ میلیون دلار صادر شده است.
  •  محمد رضوانی‌فر بیان کرد: میزان وزنی تجارت خارجی کشور در نیمه نخست سال، ۸۵ میلیون و ۳۰۰ هزار تن بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل، ۲۳.۷۸ درصد افزایش نشان می‌دهد.
  • وی با اشاره به میزان صادرات قطعی کالاهای غیرنفتی کشور به استثنای نفت خام، نفت کوره، نفت سفید و تجارت چمدانی، افزود: در مدت یاد شده، بیش از ۶۷ میلیون و ۷۰۰ هزار تن انواع کالاهای غیرنفتی به ارزش ۲۴ میلیارد و ۱۴۴ میلیون دلار صادر شد که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل از نظر وزن، ۲۹ درصد افزایش و از لحاظ ارزش، ۲.۶۲ درصد کاهش داشته است. میزان واردات کشور در نیمه نخست سال جاری، به ۱۷ میلیون و ۶۰۰ هزار تن و به ارزش ۳۰ میلیارد و ۴۴۳ میلیون دلار رسید که از افزایش ۶.۸۹ درصدی در وزن و ۱۱.۶۲ درصدی در ارزش نسبت به مدت مشابه سال قبل برخوردار بوده است.
  • وی ادامه داد: متوسط ارزش هر تن کالای صادراتی در این مدت، از ۴۷۳ دلار به ۳۵۶ دلار رسیده که نشانگر کاهش ۲۴.۵۶ درصدی است. همچنین متوسط ارزش گمرکی هر تن کالای وارداتی، یک هزار و ۷۲۹ دلار بوده که نسبت به رقم یک هزار و ۶۵۶ دلار در ۶ ماهه سال گذشته، ۴.۴۲ درصد رشد داشته است.
  • رئیس کل گمرک ایران مقاصد عمده کالاهای صادراتی ایرانی در این مدت را به ترتیب چین با ۶.۹ میلیارد دلار، عراق با ۴.۵ میلیارد دلار، امارات متحده عربی با سه میلیارد دلار، ترکیه با ۲.۴ میلیارد دلار و هند با ۱.۱ میلیارد دلار اعلام کرد.
    پنج کشور عمده مبدا کالاهای وارداتی به ترتیب شامل امارات متحده عربی با ۹ میلیارد دلار، چین با ۸.۸ میلیارد دلار، ترکیه با ۳.۳ میلیارد دلار، آلمان با ۱.۱ میلیارد دلار و هند با ۹۸۷ میلیون دلار است.
  • رضوانی‌فر با اشاره به واردات کالاهای اساسی در نیمه نخست امسال، مطرح کرد: در این مدت، ۱۱ میلیون تن انواع کالاهای اساسی به ارزش ۹ میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار وارد کشور شد که با اختصاص ۶۲.۴۷ درصد از وزن و ۲۹.۹۵ درصد از ارزش کل واردات در مقایسه با مدت مشابه سال قبل، افزایش ۱.۵ درصدی در وزن و کاهش ۶.۱۴ درصدی در ارزش داشته است.
    وی در رابطه با آمار ترانزیت خارجی کشور در ۶ ماهه نخست سال جاری، خاطرنشان کرد: ترانزیت خارجی کشور در این مدت با رشد ۸.۲۴ درصدی، به ۷.۷ میلیون تن رسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست