در شرایط فعلی حمایت از معدن جزو ضروری‌ترین موضوعات اقتصادی به حساب می‌آید. به عبارت دیگر این بخش نیازمند کمک و مساعدت دولت برای توسعه، سرمایه‌گذاری و ارزآوری است و دولت باید به این منظور بسیاری از کارها را تسهیل کند. در این گزارش از منظر دکتر بهرام شکوری رئیس انجمن سنگ ایران به مرور برخی از این چالش‌ها پرداخته شده است.

مقابله بدون عقلانیت 

بهرام شکوری، رئیس انجمن سنگ ایران در یادداشتی به بررسی تنگناهای بهره‌برداری پرداخته و آورده است: برخی از فعالیت‌های معدنی به مرحله اکتشاف و استخراج می رسند اما دچار وقفه در بهره‌برداری می‌شوند زیرا در فضای مجازی موجی به وجود می آید که آن معدن اجرام سمی وارد آب کرده یا اینکه باعث اختلال زیست محیطی شده اند و اگر معدن خاصی تحت این سوءظن قرار بگیرد دیگر به سختی می‌توان افراد را متوجه کرد که بهره‌برداری از آن معدن، رویکردهای ضد محیط زیست ندارد.

به گفته این فعال معدنی آمریکا ما را تحریم کرده و تولید و صادرات ما هدف قرار گرفته است. حال ما می‌خواهیم بدون عقلانیت، با آن مقابله کنیم که امکان پذیر نیست؛ به عنوان مثال امروزه که هیچ شرکتی اجازه همکاری با ما را ندارد، یکی از شرکت‌هایی که سال‌هاست با ما همکاری می‌کند اعلام کرد اگر بصورت رسمی نشان ندهیم تجهیزات مورد نیاز خود را از آنها خریداری می‌کنیم، می‌توانند به همکاری خود با ما ادامه دهند اما مسئولان ما اصرار دارند هر کالایی که نیاز به واردات آن داریم را ثبت سفارش کنیم، یعنی اطلاعات فروشنده همکارمان را افشا کنیم. این در حالی است که وقتی ما اطلاعات را به صورت رسمی ثبت کنیم، تحریم کنندگان نیز متوجه آن اطلاعات ارزشمند می‌شوند.

وی تاکید کرده است که وقتی شرایط اضطراری و تحریمی برای ما پیش آمده باید این نکته ها را رعایت کنیم. دکتر شکوری مثال دیگری ذکر کرده و آورده است: یکی از ملزومات تولید فولاد الکترود گرافیکی است که در لیست تحریم ها قرار گرفته است. تولید کننده ای اقدام به واردات این کالا کرد اما سه ماه تمام اجازه ترخیص آن را نداشت. در نهایت می خواستند او را مجبور کنند گواهی مبدا داده و توضیح دهد که کالا از کجا وارد شده است.

مواد چینی، استاندارد اروپایی

رئیس انجمن سنگ پرسیده است: در شرایطی که بانک‌ها نمی‌توانند تسهیلات بدهند و اروپایی‌ها تجهیزات نمی‌فروشند، تنها کشوری که با ما همکاری می‌کند چین است که آن هم جنس با کیفیت ارائه نمی‌دهد و در این صورت معدندار ایرانی چطور باید استانداردهای اروپا را رعایت کند؟

مانعی به نام تضاد منافع

دکتر شکوری در یادداشت خود به موضوع تعارض منافع هم اشاره‌کرده و آورده است: یکی دیگر از معضلات معدنکاری در کشور این است که بنا بر رویه‌های قانونی، وقتی معدنداری به منابع رادیواکتیو برسد، سازمان انرژی اتمی قرارداد آن معدن را تبدیل به قرارداد دوجانبه می‌کند. وقتی سازمان انرژی اتمی هم یک شرکت معدنی را وادار به امضای قرارداد می‌کند، بعد از ثبت مجوز و شروع به کار دوجانبه، بر اساس تحریم‌های بین‌المللی آن شرکت بین‌المللی از همه‌چیز تحریم می‌شود و در لیست تحریم‌های شرکت‌های معتبر تجهیزاتی قرار می‌گیرد. همچنین قادر به صادرات هم نخواهد بود و مدیران عالی آن شرکت نیز در لیست تحریم‌ها قرارگرفته و نمی‌توانند از ایران خارج شوند.

دکترشکوری در پایان این یادداشت پرسیده است که : باید این مسئله را مطرح کنیم که رادیواکتیو سود بیشتری از زیان‌های آن دارد؟ به‌هرحال مسئله استخراج آن، موضوع سلامت بوده و مهم است. ما باید حد اقتصادی تعیین کنیم و مجلس می‌خواهد در قانون جدید این عمل را انجام دهد و حد اقتصادی تعیین کند تا درصورتی‌که حد اقتصادی وجود داشت، معدن در اختیار انرژی اتمی قرار گیرد. مسئله دوم نیز این است که اگر در معدنی هم اورانیوم و هم ماده معدنی وجود داشت سازمان انرژی اتمی باید ابتدا اجازه دهد ما مواد معدنی را استخراج‌کنیم و بعد از مدتی آن را در اختیار آن‌ها بگذاریم یا بالعکس.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست