سیامک حاج سید جوادی تحلیلگر ارشد بازارهای جهانی سنگ در مصاحبه با دنیای اقتصاد مطرح کرد:

📌استان اصفهان یکی از مهم‌ترین استان‌های کشور در حوزه صنعت سنگ است. بیش از ۲ هزار واحد فراوری در استان وجود دارد که بین دولت‌آباد، رضوانشهر و محمودآباد و نجف‌آباد متمرکز هستند و سهم عظیمی از معدن داران کشور نیز در استان اصفهان هستند و معادن استان‌های دیگر نیز عمدتا متعلق به استان اصفهانی‌ها و بخصوص خمینی‌شهر است. بالای ۶۰ درصد تمرکز سنگ کشور در استان اصفهان متمرکزشده است. با توجه به این موضوع نمایشگاه سنگ اصفهان باید در حد پتانسیل این صنعت باشد.  اما توجه کنید در  استانی با ۲ هزار واحد فرآوری،  نزدیکِ  ۲۰ واحد فعال در  نمایشگاه شرکت کردند. پیداکرده بود.  باید بررسی کرد که چرا کارخانه‌داران و معدن داران در این نمایشگاه شرکت نمی‌کنند؟

📌در سال 2022 آمار صادرات سنگ کشورمان نزدیکِ  40 درصد افت داشته است. یعنی طی یک سال این‌قدر افت صادرات داشتیم. یک دلیل اصلی آن بازار چین است که افت خرید داشته و این افت خرید به ما هم که تک‌محوری هستیم صدمه زده است و بیش از 83 درصد صادرات ما چین است…

📌ما در تولید دنیا چهارمین بودیم اما امسال به کشور ششم افت کردیم. در بخش سنگ‌های آهکی رتبه دوم دنیا راداریم و ترکیه اول است. متاسفانه در این قسمت هم آمارهای تولیدی که کشور ارائه داده است ما پیک 14 میلیون تن را رد کردیم. اما الان افت داریم و از بیش از 2 هزار معدن سنگی کشور، الان 800 معدن فعال است. 300 معدن از گردونه تولید طی چند سال اخیر خارج‌شده است. ما الان 8.5 میلیون تن تولید سنگ داریم ازیک‌طرف برای صادرات، بازارهایی داریم که در آن بازارها نیمه فعال هستیم و چین و هند در آن بیشتر حضور دارند. 

📌در واحد معدن باید در بحث تامین ماشین‌آلات فعال باشیم و به تعمیرات و نگهداری و اقلام مصرفی آن‌ها کمک کنیم. باید به معدن کارها کمک کنیم. در بخش فرآوری، باید دقت صادرات را بالا ببریم و امکان تولید سنگ فرآوری شده بر مبنای استانداردها وجود دارد. در بخش اسلب و ساب هم مشکلی نداریم اما مارکتینگ ضعیفی داریم. در بخش بازرگانی و مارکیتینگ هم باید فعالیت جدی‌تر صورت بگیرد.

متن کامل مصاحبه را در لینک زیر مطالعه بفرمایید:

https://donya-e-eqtesad.com/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست