دبیرکل انجمن ملی سنگ ایران هشدار داد که کیفیت پایین سنگ صادراتی به عراق و سودجویی دلالان عراقی به صنعت سنگ ایران و اعتبار محصولات صادراتی کشورمان ضربه وارد خواهد کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی انجمن ملی سنگ ایران، احمد شریفی گفت: شرایط رکود بازار داخل و فشار تحریم ها موجب شده که دلالان سنگ ساختمانی عراق با بهره گیری از این شرایط، هر مترمربع سنگ فرآوری شده را با قیمت کمتر از 10 دلار خریداری کنند؛ این مسئله قیمت سنگ ایران را شکسته و به بازارهای خارجی ضربه می‌زند.

وی تصریح کرد: واحدهای تولیدکننده سنگ به دلیل مشکل نقدینگی و سرمایه در گردش، سنگ خود را به کمترین قیمت به دلال‌های عراقی عرضه می‌کنند.

عضو هیئت مؤسس انجمن ملی سنگ ایران در عین حال هشدار داد که عمده صدور سنگ‌های فرآوری شده به عراق کیفیتی متوسط دارد و می‌تواند بازار این کشور را از دسترس تولیدکنندگان ایرانی خارج کند.

شریفی افزود: پیش از این، 60 تا 65 درصد بازار سیمان عراق به تولیدات ایران اختصاص داشت اما کیفیت پایین برخی صادرکنندگان، موجب اعمال سیاست انقباضی دولت عراق در این ارتباط شد و این امر، صادرات سیمان ایران به این کشور را کاهش داد.

وی یادآور شد: از 10 میلیون مترمربع سنگ صادراتی کشورمان، حدود هفت میلیون متر به بازار عراق صادر می‌شود که این رقم با ظرفیت‌های موجود بسیار فاصله دارد.

دبیرکل انجمن ملی سنگ ایران خاطرنشان ساخت: دلالان عراقی به منظور خرید سنگ ارزان، هیچ نقطه از ایران را از نظر دور نگه نمی‌دارند و با وجه نقد، مستقیم در محل کارخانه‌های سنگ، خرید انجام می‌دهند و انواع «مرمریت» و «تراورتن» را تهیه می‌کنند.

شریفی اضافه کرد: دلالان عراقی ابتدا از استان‌های غربی که دارای سنگ‌های مناسب باشند، خرید می‌کنند و در عین حال به استان اصفهان نیز توجه دارند.

وی ابراز نگرانی کرد که سنگ صادراتی به عراق به دلیل کیفیت پایین و سودجویی دلالان عراقی در این ارتباط، به صنعت سنگ ایران و اعتبار محصولات صادراتی کشورمان ضربه وارد کند.

دبیرکل انجمن ملی سنگ ایران اضافه کرد: سنگ‌های باکیفیت و درجه یک ایران به بازار اروپا و کشورهای توسعه‌یافته می‌رود و 90 درصد سنگ بلوک (خام) نیز به چین صادر می‌شود.

وی ظرفیت فعلی سنگ ساختمانی ایران را بیش از 180 میلیون مترمربع ذکر کرد و گفت: اکنون واحدهای این بخش با یک سوم ظرفیت فعالیت می‌کنند و شماری هم تعطیل شده‌اند.

شریفی با بیان اینکه بسیاری از واحدها به دلیل نداشتن امکان فروش محصولات خود تعطیل شده‌اند، گفت: چنانچه بخواهیم این صنعت پایدار بماند، باید بازارهای صادراتی خود را گسترش دهیم.

 

منبع: خبرگزاری ایرنا

فهرست