اسماعیلی خبر داد:پیگیری کاهش عوارض سنگ‌های تزئینی/پیش‌بینی درآمد ۲۸۰۰ میلیاردی حقوق دولتی معادن

 معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت در ادامه برنامه سفر خود به استان مرکزی در نشست با تشکل‌های معدنی استان با بیان اینکه امسال در نظر است که عوارض سنگ‌های تزیینی نسبت به سال گذشته کاهش یابد، گفت: بخشی از معادن دچار رکود شده و تعطیل شده‌اند به همین دلیل باید مورد حمایت ویژه قرار گیرند.

به گزارش روزگار معدن به نقل از شاتا، داریوش اسماعیلی در این نشست با اشاره به سفر خود به استان و بازدید از معادن شهرهای محلات، دلیجان و خمین و طرح و بررسی مسائل و مشکلات معادن و واحدهای معدنی افزود: این استان یکی از استان‌های پرظرفیت کشور در حوزه معدن به‌ویژه سنگ تزیینی است و بیشتر از آنچه تاکنون کار شده است جای کار دارد.

وی تصریح کرد: ذخایر سنگ‌های تزیینی در کشور بالغ بر چهار میلیارد تن است که سالانه ۱۴ میلیون تن تولید در این حوزه صورت می‌گیرد و هر سرمایه‌گذاری که بتواند فناوری‌های به روز دنیا را در حوزه فرآوری سنگ‌های تزیینی به کار گیرد وزارتخانه همه جانبه از او حمایت خواهد داشت.

اسماعیلی با تاکید بر اینکه امسال فعال کردن معادن غیرفعال به صورت جدی در دستور کار قرار دارد، اضافه کرد: بالغ بر ۱۰ هزار و ۵۰۰ معدن در کشور وجود دارد و بیش از ۴۵۰۰ معدن غیرفعال است و در برنامه جهش تولید تلاش خواهد شد که حداقل ۲۵ درصد از این معادن غیرفعال، فعال شوند.

معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صمت در خصوص آخرین وضعیت حقوق دولتی معادن گفت: حقوق دولتی در سال ۹۸ به دلیل شرایط خاص مطابق سال ۹۷ اعلام شد و هیچ گونه افزایش حقوق دولتی صورت نگرفت و امسال نیز وزارت صمت پیشنهاد همان حقوق دولتی سال ۹۸ را مدنظر دارد که البته شورای‌عالی معادن تصمیم گیرنده نهایی است و ممکن است با این پیشنهاد موافقت یا مخالفت کند ولی دلایلی داریم که امیدواریم شورا همکاری لازم را داشته باشد.

وی در خصوص ۱۵ درصد سهم استان‌ها از حقوق دولتی معادن با تاکید براینکه مصمم به اجرای قانون هستیم، افزود: مطابق با قانون، ۱۵ درصد حقوق دولتی معادن شهرستان باید در همان شهرستان و بخش معدن هزینه شود، قبلا توزیع این حقوق در اختیار سازمان برنامه و بودجه بود، اما پس از ابلاغ و اجرای برنامه ششم باید تمامی این حقوق در اختیار وزارت صمت قرار گیرد و این امر در حال انجام است.

اسماعیلی تصریح کرد: در امسال ۲۸۰۰ میلیارد تومان درآمد حقوق دولتی برای کشور در قانون پیش‌بینی کرده‌ایم ولی ردیفی که باید به وزارت صمت بازگردد حدود هزار و ۸۰ میلیارد تومان است و هر میزان که تخصیص یافت ۱۵ درصد به استان‌ها اختصاص می‌یابد، سال گذشته نیز این مبلغ پرداخت شده است.

وی با اشاره به بازدید از مجموعه معدنی عباس آباد محلات بیان کرد: تاکنون مسائل مرتبط به این معدن دو مرتبه در شورای‌عالی معادن مطرح شده است، این مجموعه باید حد و مرز و حدود خود را مشخص کند و سپس باید موضوع ایمنی خود را به شکل جدی دنبال کند. برنامه‌های ایمن‌سازی ظاهرا تهیه شده است و منتظریم که پس از ارسال در شورای‌عالی معادن کشور مطرح و بررسی شود، این مجموعه معدنی اشتغالزایی خوبی دارد، عملکرد مناسبی دارد و موفق است اما اگر مسائل ایمنی را رعایت نکند حتما دستور توقف فعالیت او را خواهیم داد.

فهرست