کشورهای مختلف با استفاده از 16 فناوری کاربردی و با کمک شرکت‌های دانش‌بنیان و استارتاپ‌ها توانسته‌اند گام‌های فناورانه و راهبردی برای رونق دادن به صنعت معدن بردارند.

معدن و صنایع وابسته به آن، نقشی قابل توجه و مثبت در رشد مولفه های اقتصادی و اجتماعی و ایجاد اشتغال و تولید ثروت دارند به همین دلیل اقتصادهای نوظهور و قدرتمند جهانی به دنبال توسعه بخش های معدنی خود هستند و این کا را با کمک استارتاپ ها، شرکت های دانش بنیان و با به کارگیری فناوری و نوآوری انجام می دهند.

در همین راستا 16 فناوری مطرح و کاربردی در جهان شناسایی شده و به کار بسته می شود تا این صنعت روندی رو به رشد داشته باشد. فناوری هایی چون «هوش مصنوعی»، «ماشین آلات و ابزارآلات صنعتی»، «رباتیک و اینترنت اشیا»، «پرتونگاری»، «هواپیمای بدون سرنشین»، «واقعیت مجازی و افزوده»، «پردازش ابری»، «لیزر»، «کلان داده»، «بلاکچین»، «پردازش تصویر»، «فناوری های شیمیایی»، «پلتفرم آنلاین»، «نانو»، «اسکن سه بعدی» و «فناوری های زیستی» ابزارهایی شده اند که در اختیار فناوران قرار گرفته اند.

این فناوری ها در حوزه اکتشاف معادن، استخراج معادن و ارائه خدمات و پشتیبانی معادن کارایی دارند و توانسته اند نقشی اثرگذار در رونق دادن به صنعت معدن در دنیا داشته باشند. این ابزارهای فناورانه به ویژه توسط استارتا پ ها مورد استفاده قرار می گیرند. در حال حاضر روند توسعه کسب وکارهای استارتاپی به نحوی است که استارتاپ ها جانی دوباره به صنایع مختلف بخشیدند و حـل مشکلات صنایع مختلف را برعهده گرفتند. شرکت های نوپا در صنایع مختلف مشکلات را شناسایی و با ارائه راهکارهای نوآورانه سـعی در حل مشکلات دارند.

صنایع بالغ مانند معدن از ظهور استارتاپ ها و شرکت های دانش بنیان و فناور و شکل گیری مفاهیم آن در صنعت خود، دور نبوده و با گذر زمان شرکت های نوپا در حال ایفای نقشی پررنگ در این صنایع هستند. شرکت هایی که در «بهبود فرآیندهای اکتشاف با کمک فناوری ها در راستای کاهش هزینه و ریسک»، «افزایش بازدهی و ارتقای بهره وری در فرآیند استخراج»، «کاهش آلایندگی زیست محیطی معادن»، «شبکه سازی و توسعه اکوسیستم نوآوری در حوزه معدن»، «تسهیل خرید و فروش مواد معدنی و شفاف سازی اطلاعات در زنجیره ارزش» و «بهره گیری از روش های نوین فرآوری محصولات معدنی با استفاده از فناوری های جدید» اثرگذارند.

در ایران نیز چند سالی است که فناوران و نوآوران با صنعت معدن همراهی می کنند و زمینه رشد و توسعه این صنعت را ایجاد کرده اند. اما برای افزایش و واقعی کردن سهم شرکت های دانش بنیان، استارتاپ ها و فناوری ها و نوآوری ها در صنعت معدن گام های بلندتر و جدی تری برداشته شود.

منبع: فارس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست