عضو هیات رییسه خانه معدن استان همدان گفت: ۳۰ نوع ماده معدنی در گستره استان کشف شده است که ذخیره این معادن به یک هزار و ۷۵۰ میلیارد تن می رسد.

احمد الیاسی روز شنبه در دیدار وزیر صنعت، معدن و تجارت و استاندار همدان با فعالان اقتصادی افزود: اشتغال مستقیم معادن استان حدود ۲ هزار و ۵۰۰ نفر در قالب ۳۱۰ معدن دارای پروانه بهره برداری با ذخایر معدنی غنی و متنوع در سطح کشور است.

وی با بیان اینکه هم اینک از ۳۱۰ معدن دارای پروانه بهره برداری ۲۰۰ معدن فعال و ۱۱۰ معدن غیر فعال است ادامه داد: استان همدان در مواد معدنی شامل آندالوزیت، شیست، فلدسپات، سیلیس، دولومیت و سنگ تزئینی دارای وضعیت نسبی است.

نماینده خانه معدن استان همدان بیان کرد: ظرفیت اسمی سالانه پروانه های بهره برداری در حال حاضر حدود ۲۱ میلیون تن است که بر اساس آمار و ارقام موجود حدود ۱۵ میلیون تن استخراج واقعی سالانه برآورد می شود.

الیاسی اظهار داشت: از عمده علل مهم غیر فعال بودن برخی معادن، تجهیز و آماده سازی و تامین ماشین آلات، اتمام اعتبار پروانه، مشکلات منابع طبیعی، محیط زیست و معارضان محلی، رکورد و نداشتن کشش بازار، ناتوان مالی بهره بردار به دلیل هزینه های بالای تجهیزات و مشکلات حقوقی و قضایی است.

وی درباره آخرین وضعیت صنایع معدنی استان همدان گفت: ۳۷۵ واحد صنایع معدنی پروانه دار با اشتغال هفت هزار و ۵۰۰ و ظرفیت سالانه ۲۷ میلیون تن در استان وجود دارد که ۳۴ درصد از کل سرمایه استان را تشکیل می دهند.

عضو هیات رییسه خانه معدن استان همدان ادامه داد: نسبت آماری جایگاه استان به کشور نشان دهنده این است که ۲.۶ درصد معادن کشور، ۳.۳ درصد ذخایر معدنی، ۱.۵ درصد اشتغال بخش معدن کشور مربوط به استان است.

الیاسی خواستار تسهیل در صدور مجوزهای ورود ماشین آلات معدنی که هم اینک در کشور تولید نمی شوند شد و گفت: واگذاری مجوزها و مزایده هایی که همجوار معادن فعال قرار گرفته به منظور توسعه به همان معادن در حال فعالیت باید تسهیل شود.

وی حضور الزامی نماینده خانه معدن در جلسات و سازمان های مرتبط، تخصیص تسهیلات بر اساس تحقیق و بررسی آمایش استان ها به میزان فعالیت معادن و نوع و میزان ذخیره ماده معدنی، ایجاد نمایشگاه محصولات مدنی مخصوص هر استان، برگشت ۱۵ درصد از حقوق دولتی معادن به استان ها برای هزینه کرد منطقه و محلی را خواستار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست