ارزش افزوده معادن مهم است

جعفر سرقینی، معادن امور معادن و صنایع معدنی وزارت صمت
انتظار ما از معدنی ها این است که مواد خام صادر نکننده و بیشتر بر تنوع تولید و رشد فراوری متمرکز شوند تا بتوانند ارزش افزوده بیشتری به ارمغان آورند.
هرچند فعالان معدنی در سیاست ها بر فرآوری مواد معدنی تمرکز دارند، اما لازم است بیش از پیش بر این مهم پافشاری کنند تا به رشد اقتصادی و رونق صادرات دست یابیم.
خوشبختانه امروز ایرانی ها فناوری فراوری مواد معدنی را در اختیار دارند و می توانند با تکیه بر دانش داخلی به کمک استارت آپ ها توان خود را ارتقا دهند، به این ترتیب پیام ما به معدنکاران تمرکز بر تلاش خستگی ناپذیر و تولید بیشتر است. برخی از عوارض ۲۵ درصدی صادرات مواد خام معدنی گله دارند و این را در تضاد با فعالیت های معدنی می دانند اما باید گفت براساس قانون این رقم برای مواد معدنی خام با ارزش افزوده پایین در نظر گرفته شده است. هدف اصلی از اعمال این عوارض دوری از خام فروشی است. ضمن اینکه این عوارض از صنعت فولاد کشور حمایت می کند چرا که اگر این عوارض تعیین نمی شود این صنعت با مشکلات اساسی روبه رو می شد. معدنکاران باید بدانند وزارت صمت وظیفه حمایت از صنایع و معادن را برعهده دارد و در همین راستا هم گام بر می دراد. به این ترتیب زمانی که عوارض ۲۵ درصدی را وضع کریم این مسئله را مورد توجه قرار دادیم که باید عوارض کنستانتره ، گندله و سنگ آهن با یکدیگر متفاوت باشد. در هر صورت اگر معدنی مشکلاتی دارند می توانند با وزارتخانه در ارتباط باشند. به گفته ایشان : میز خدمت ما هر یکشنبه برای ملاقات عمومی با تمامی معدنکاران آماده است.

منبع : روزنامه روزگار معدن

۹۸/۱۰/۱۴