معمولاً در کارخانجات سنگبری، سنگ‌ها توسط دستگاه اره، بریده می‌شوند. این دستگاه برش، عموماً در کارخانه‌هایی که حجم تولیدی بالایی دارند مورد استفاده قرار می‌گیرد.
برای برش سنگ ساختمانی توسط این دستگاه ابتدا کوپ سنگ را درون دستگاه قرار می‌دهند. سنگ به صورت موازی به وسیله اره‌های موجود در دستگاه، برش داده می‌شود.
اره‌های این دستگاه مجهز به تیغ الماسی هستند؛ تعداد این تیغ‌ها در دستگاه‌های مختلف متفاوت است که از این طریق می‌توان قدرت دستگاه برش را برآورد کرد. این دستگاه‌ها در کمترین حالت دارای ۴۰ تیغه و در بیشترین حالت دارای ۸۰ تیغه هستند. دو تیغه اره وجود دارد که به نام‌های اره نرم¬بُر و اره سخت¬بُر شناخته می‌شوند.
اره نرم بُر
مهم‌ترین کاربردی که این اره می‌تواند داشته باشد برای برش سنگ‌های آهکی مانند تراورتن‌ها و مرمریت است. یکی از مزایایی که استفاده از اره‌های نرم¬بُر دارد این است که شما بُراده و ضایعات کمتری در برش این سنگ‌ها مشاهده خواهید کرد. به همین دلیل، اکثر سنگبری‌ها این نوع اره را برای برش سنگ ساختمانی انتخاب می‌کنند. روش کار با اره‌های نرم به صورت کلی به سه دسته به‌صورت زیر تقسیم می‌شود:
• کوپ سنگ در قسمت برش به صورت ثابت قرار می‌گیرد و قسمت اره به صورت عمود بر سنگ فرود می‌آید.
• کوپ سنگ در قسمت برش دستگاه قرار گرفته و سطحی که حامل سنگ می‌باشد به سمت بالا حرکت می‌کندتا تیغه‌ها سنگ را برش دهند.
• کوپ سنگ روی سطح برش قرار می‌گیرد و تیغ‌ها ثابت می‌ماند سپس سطح حامل سنگ در جهت افقی به طرف تیغه‌ها حرکت می‌کند.
اره سخت بُر
این نوع اره به تیغه‌هایی از جنس فولاد مجهز است. این اره‌ها دارای تیغه‌های زیادی هستند که در بیشترین حالت تعداد آن‌ها به ۱۵۰ عدد می‌رسد و دستگاه‌های جدید به این موارد مجهز هستند. اره‌ سخت¬بُر که شناخته‌شده‌ترین دستگاه برش سنگ ساختمانی است، توان برش کوپ سنگ‌هایی با ابعاد ۳۴۰ * ۳۶۰ * ۲۰۰ سانتی¬متر را دارد. برخی از سنگ‌هایی که دارای سختی زیادی هستند، مانند گرانیت، ساب خوردنشان بسیار زمان‌بر بوده و سخت‌تر از سایر سنگ‌ها برش داده می‌شوند. از این رو با هزینه‌های متفاوتی در بازار به فروش می‌رسند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست