رضا محتشمی پور معاون امور معدن و صنایع معدنی وزارت صمت در «همایش معاونین امور معادن و صنایع معدنی صمت استان‌ها با محوریت احیای معادن کوچک مقیاس» با اشاره به مطالبه و خواسته وزارت صمت در طرح احیا عنوان کرد: با توسعه عملیات اکتشافی و حذف موانع آن باید پتانسیل‌های ناشناخته کشور را در حوزه معدن شناسایی و فعال کنیم. محتشمی‌پور ادامه داد: ایمنی، بهره‌وری و ارتقای فناوری باید در این بخش مورد توجه قرار گیرد.

وی با بیان اینکه بخشی از ظرفیت معدنی ما به دلایلی غیرفعال مانده، تصریح کرد: معادن غیرفعال به دو بخش معادن دارای متولی و معادن بدون متولی یا بلامعارض که در اختیار وزارتخانه است، تقسیم می‌شود.

معاون امور معدن و صنایع معدنی وزارت صمت توضیح داد: حدود ۲۴ هزار محدوده معدنی بلوکه شده در کشور وجود دارد که باید شناسایی و آسیب شناسی شود تا در صورت لزوم با استفاده از ماده ۲۴ مکرر مشکل آنها مرتفع شود.

وی گفت: معادن بلامعارض که در اختیار سازمان صمت استان‌ها و وزارتخانه است ابتدا باید در اختیار بخش خصوصی قرار گیرد ولی در صورت عدم استقبال بخش خصوصی از این معادن، دولت و در راس آن وزارت صمت اقدام عملیاتی آن را شروع کند.

محتشمی‌پور هشدار داد: معادنی که به دلیل عدم صلاحیت بهره‌بردار غیرفعال مانده است باید سلب صلاحیت و آزاد شوند.

وی افزود: برخی از محدوده‌ها به دلایل زیرساختی غیرفعال هستند و نیاز است طرح احیا در فعال سازی معادن با تجمیع و ایجاد واحدهای فرآوری زمینه فعال سازی این معادن را فراهم کند.

معاون وزیر صمت خطاب به معاونان معدنی استان‌ها تاکید کرد: به هیچ عنوان در تبادل اطلاعات با مجموعه‌ها و طرح احیا خللی ایجاد نشود و علاوه بر همکاری حداکثری با طرح احیا، لازم است تا معاونان معدنی استان‌ها برای انجام آسان‌تر و سریع‌تر امور پیشنهادات خود را به طرح احیا ارائه دهند.

معاون امور معدن و صنایع معدنی وزارت صمت درباره پرداخت حقوق دولتی معادن با بیان اینکه بر روی حقوق دولتی دو نگاه درآمدی و انضباطی وجود دارد که نگاه درآمدی عمدتا مربوط به معادن بزرگ است، عنوان کرد: سال گذشته حدود ۷۵ درصد حقوق دولتی مربوط به ۲۵ معدن بود و به طور کلی حدود ۲۰ تا ۳۰ معدن در کشور بار اصلی حقوق دولتی را بر دوش می‌کشند.

وی تاکید کرد: ممکن است در سایر معادن کوچک در این حد نگاه درآمدی نداشته باشیم اما قطعا نگاه انضباطی داریم. نامه‌ها و مطالبات گذشته در حقوق دولتی باید به تفکیک سال در سامانه کاداستر ثبت شود تا بتوانیم معادن و محدوده‌های معدنی را ساماندهی کنیم.

محتشمی‌پور با تاکید بر اینکه همه محدوده‌هایی که در لایه مزایده ادارات کل صمت استان‌ها هستند باید تا پایان سال تعیین تکلیف شوند، خاطرنشان کرد: سازمان‌های صمت استان‌ها موظف هستند با کمک طرح احیا، فعال سازی و توسعه معادن کوچک مقیاس نسبت به تعیین تکلیف این محدوده‌ها و برگزاری مزایده اقدام کنند.

 

منبع : ایمپاسکو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست