رئیس سازمان نظام مهندسی معدن ایران سهم لرستان از تعداد صنایع معدنی را ۷۵۰ صنعت دانست که ۵۰۰ نوع آن کارخانه سنگ هستند.

رضا بستامی، در نشست پرسش و پاسخ با اعضای هیئت علمی و دانشجویان که توسط معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه لرستان در خانه ملی گفت‌وگوی آزاد دانشگاه لرستان برگزار شد، اظهار کرد: کشور ایران در حال حاضر، ۸۱ نوع ماده معدنی دارد و دارای ۴۰ میلیارد تُن ذخیره ثبت‌شده است.

وی ادامه داد: لرستان از مجموع ۸۱ ماده معدنی موجود در کشور دارای ۱۷ نوع ماده معدنی است.

بستامی با تحلیل آماری، تصریح کرد: در حال حاضر در کشور، ۱۲ هزار معدن وجود دارد و از این تعداد، ۷۰۰۰ فعال و ۵۰۰۰ معدن نیز تعطیل هستند.

رئیس سازمان نظام مهندسی معدن ایران، افزود: لرستان دارای ۲۳۶ معدن است که بین ۱۴۰ تا ۱۵۰ معدن این استان، فعال هستند.

وی تصریح کرد: لرستان، چندان استانی معدنی نیست اما از نظر شاخص سنگ تزئینی در فهرست سه استان برتر کشور قرار دارد.

بستامی عنوان کرد: معدن یعنی فلز؛ همچون آهن، مس، سرب، روی، طلا و …؛ زیرا این‌ها دارای ارزش افزوده و زنجیره‌ تولید بالایی هستند.

رئیس سازمان نظام مهندسی معدن ایران بیان کرد: در کل کشور ۸۰ هزار واحد صنعتی وجود دارد که ۱۷ هزار از نوع صنایع معدنی هستند که مهم‌ترین صنایع ایران محسوب می‌شوند.

وی تأکید کرد: مهم‌ترین صنایع ایران از نوع معدنی و پُرسودترین صنایع کشور، صنایع فولاد هستند.

بستامی، سهم لرستان از تعداد صنایع معدنی را  ۷۵۰ صنعت دانست که ۵۰۰ نوع آن کارخانه سنگ هستند و افزود: این استان معدن سنگ تزئینی است.

رئیس سازمان نظام مهندسی معدن ایران ادامه داد: لرستان از نظر ذخایر سنگ تزئینی در سطح کشور، اول و از نظر تولید این سنگ، رتبه دوم را در ایران دارد؛ همچنین لرستان از نظر شاخص تعداد سنگ‌بُری، جایگاه سوم کشور را دارد.

وی افزود: توقع داریم لرستان، نمایشگاه تخصصی سنگ، برپا کند و معدن‌کاران استان، حضور قوی در این نمایشگاه داشته باشند.

بستامی درباره چرایی مشکلات صنعت سنگ کشور، عمده‌ترین علت را ضعف تجارت و بازرگانی دانست و افزود: به این معنی که ما نمی‌دانیم چگونه در این حوزه، صادرات مطلوب داشته باشیم.

رئیس سازمان نظام مهندسی معدن ایران برگزاری این‌گونه نشست‌های پرسش و پاسخ دانشجویی را بسیار مفید برای پاسخ‌گویی و رفع ابهامات حوزه کاری معدن دانست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست