📌 معاون برنامه‌ریزی و توانمندسازی ایمیدرو با اشاره به عقب‌ماندگی تاریخی کشور در حوزه اکتشاف، گفت: دلیل این مسئله، استفاده از معادن روباز در ایران است؛ با این حال، معدن‌‌کاری هوشمند می‌تواند در زمینه استخراج از اعماق کمک‌‌کننده باشد.

📌 سمیه خلوصی در خصوص برنامه‌‌های ایمیدرو در راستای هوشمندسازی و تحول دیجیتال در کشور، بیان کرد: در هوشمندسازی معادن در ایران کمی تاخیر کرده‌‌ایم اما هنوز برای این کار دیر نشده است.
وی با اشاره به اینکه در آستانه برنامه هفتم توسعه قرار داریم و به همین جهت ایمیدرو، سند اولیه مرتبط با تحول دیجیتال و هوشمندسازی معادن را آماده کرده است، تصریح کرد: از سال ۲۰۲۲ تا ۲۰۲۵، سرمایه‌‌گذاری کشورهای جهان در حوزه دیجیتال دو برابر شده است. به‌‌ عنوان مثال، عربستان سعودی ۹ میلیارد دلار در حوزه فناوری‌‌های نو سرمایه‌‌گذاری کرده است. همچنین کانادا و استرالیا در حال استفاده از این فناوری‌‌ها در صنایع مختلف هستند و از ۵۰ شرکت بزرگ در فناوری‌‌های پیشرو، چهار شرکت در حوزه فولاد مشغول فعالیت هستند.

📌معاون برنامه‌ریزی و توانمندسازی ایمیدرو در ادامه به چالش‌‌های پیش‌‌ رو برای هوشمندسازی معادن ایران اشاره کرد و گفت: در حال حاضر داده‌‌های مناسبی برای سیاست‌گذاری در اختیار نداریم و برای برنامه‌‌ریزی دقیق نیاز به کلان‌‌داده‌‌ها احساس می‌‌شود. طبیعی است که به‌‌زودی باید به سمت استخراج از عمق برویم که در این حوزه معدن‌‌کاری هوشمند می‌تواند کمک‌‌کننده باشد. کمبود ماشین‌‌آلات از دیگر مشکلات در حوزه معدن‌‌کاری است که در این حوزه هم معدن‌‌کاری هوشمند می‌‌تواند تا حدودی مشکلات را کاهش دهد.

📌وی در ادامه ضمن اشاره به راهکارهای تسریع مسیر هوشمندسازی معادن ایران، تاکید کرد: برای تسریع روند تبدیل معادن سنتی به معادن هوشمند، لازم است سیاست‌گذاری و تحلیل بر اساس داده‌‌های هوشمند باشد و حمایت جسورانه از نوآوری به‌ وسیله صندوق‌‌های جسورانه انجام شود. علاوه‌براین، باید خرید و انتقال فناوری‌‌های نوین به داخل کشور در دستور کار قرار گیرد و سرمایه انسانی از طریق رابطه پویا بین صنعت و دانشگاه تقویت شود.

📌معاون برنامه‌ریزی و توانمندسازی ایمیدرو با اشاره به نقش تسهیل‌‌گرانه و حمایت‌‌گرانه این سازمان در این حوزه، خاطرنشان کرد: برای توسعه سرمایه انسانی لازم است تا استادان مجرب و فناوری به‌‌روز به داخل کشور انتقال یابد تا به وسیله آن، سرمایه انسانی در کشور تقویت شود. در کنار این مسئله، با توجه به تاکید وزیر صمت به نوآوری و افزایش کیفیت تولید و افزایش بهره‌‌وری، صندوق‌‌های جسورانه می‌‌توانند ریسک پروژه‌‌ها را کاهش داده تا بنگاه‌‌ها بتوانند بهره‌‌وری خود را افزایش دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست