🔴معدن؛ دومین ثروت خفته کشور/ ایران تا 200 سال آینده ذخیره سنگ دارد!

📌حسام الدین فرهادی نسب نایب رئیس کمیسیون معدن اتاق بازرگانی اصفهان در در نشست با اصحاب رسانه، با تاکید بر اینکه اصفهان یکی از استان‌های معدنی کشور است اظهار کرد:  اصفهان با وجود اینکه رتبه چهارم وجود معادن در کشور را دارد، استانی معدن‌خیز محسوب می‌شود. سال گذشته استان اصفهان رتبه دوم معادن فعال را به خود اختصاص داد. استان اصفهان از نظر تولید سنگ‌های تزئینی (مرمیت، گرانیت و سنگ چینی) رتبه اول را در کشور دارا است

و هم در حوزه صنعت و هم در حوزه معدن دارای تاریخچه است و عمر یکی از معادن استان به چهار هزار سال می‌رسد.

📌نایب رئیس کمیسیون معدن اتاق بازرگانی اصفهان در خصوص خام فروشی منابع معدنی تصریح کرد در بحث سنگ، ذخایر سنگ کشور حدود ۳.۵ تا ۴ میلیارد تن است، ما سالیانه بنا بر برنامه‌ریزی وزارت صمت بین ۸ تا ۱۳ میلیون تن تولید سنگ در کشور داریم، یعنی اگر هیچ معدن جدیدی پیدا نکنیم تا حدود ۲۰۰-۳۰۰ سال آینده سنگ در کشور داریم. وقتی بحث خام فروشی می‌شود باید به محصول نیز دقت کرد.

📌فرهادی نسب  تاکید کرد: اگر در مورد خام فروشی محصولی مثل سنگ آهن صحبت شود شرایط فرق می‌کند، زیرا با تولید سالانه ۵۵ میلیون تن که قرار است انجام شود طبق گفته سازمان زمین شناسی کشور تا سال ۱۴۱۱ بیشتر سنگ آهن نداریم. همچنین مثلا سنگ لاشتر تا چند سال پیش در ایران برای پی ریزی ساختمان استفاده می‌شد اما طی یک دیدار نماینده‌ای از ایران در ایتالیا، به عنوان یک سنگ نسبتا گران از آن استقبال کردند که الان سنگ لاشتر تبدیل به یک برند شده است و ما نیز با همین نگاه اقدام به صادرات سنگ می‌کنیم.

📌وی خاطر نشان کرد: در سنگ‌برهای خودمان کارخانه‌هایی داریم که به کانادا، سوئد و سوئیس و کشورهایی که به فکر کسی نمی‌رسد، سنگ صادر می‌کنند. از صادرات ۱۵۰ میلیون دلاری سالانه سنگ بریده که به آن افتخار می‌کنیم حدود ۸۰ میلیون دلار آب، برق و گاز کشور است و ما سوبسیدهای خودمان را می فروشیم که با سنگ ۴-۵ دلار امکان پذیر نیست و ما به صورت میانگین به کشورهای اطراف سنگ را با میانگین قیمت ۹ دلار به ازای هر متر مربع به فروش می‌رسانیم.

📌فرهادی نسب در بیان اهمیت معادن سنگ و دیگر معادن اصفهان که اکنون درگیرمشکلات ناشی از سیاستگزاری های نادرست هستند، تصریح کرد: تنها با تعطیلی معادن سنگ لاشه، بیش از ۵۰درصد از صنایع مادر کشور غیرفعال می شوند.

🔽کانال انجمن سنگ ایران

@iranstoneassociation


 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست