نایب رئیس انجمن سنگ ایران در نشست فرصت ها و نیازهای فناورانه صنعت سنگ های ساختمانی و مس چه مباحثی را مطرح کرد.
در این نشست که در تاریخ ۷ تیرماه ۱۴۰۲ در دانشگاه علم و صنعت ایران برگزار شد، محسن میرزایی نایب رییس انجمن سنگ ایران به بیان اهم چالش ها و مسایل بخش سنگ های ساختمانی کشور پرداخت. وی در این نشست عنوان کرد که در حوزه سنگ های ساختمانی، در بخش های اکتشاف، استخراج و فرآوری و بازرگانی سنگ چالش و نیازهای های فناورانه ی زیادی وجود دارد.
محسن میرزایی اضافه کرد: متاسفانه افزایش حقوق دولتی معادن به ضرر فعالیت های تولیدی این حوزه خواهد بود، چراکه حاشیه سود معادن فلزی با معادن سنگ قابل مقایسه نیست و افزایش دوبرابری حقوق دولتی معادن سنگ، مشکلات فراوانی را برسر راه تولیدکنندگان این حوزه قرار خواهد داد.
ایشان در ادامه بیان داشت: متاسفانه در کشور ما تعریف درستی از خام فروشی وجود ندارد، به همین خاطر شاهد آن هستیم که دولت سیاست های دقیقی به اسم جلوگیری از خام فروشی ندارد.
میرزایی گفت : ساخت و تجهیز تجهیزات و ماشین‌آلات معدنی و صنایع معدنی، تولید مواد شیمیایی و معدنی مورد نیاز حوزه معدن و صنایع معدنی،‌ ساخت قطعات فلزی و غیر فلزی مورد نیاز حوزه معدن و صنایع معدنی و فناوری‌های مورد نیاز در فرآیندهای اکتشاف و فرآوری مواد معدنی از جمله موضوعات مهم در زنجیره ارزش صنعت سنگ تزئینی کشور محسوب می شوند. در دنیای امروزی صنعت، تکنولوژی ها مرتب در حال نوآوری هستند و صنعت را شگفت زده می کنند. بسیاری از این تکنولوژی ها کارهای محال را ممکن و در عین حال به حفظ محیط زیست کمک می کنند.
به عقیده محسن میرزایی نیروهای کار، فرایندها و پیشرفت های تکنولوژی به طور مداوم در حال تغییر و تحول در صنایع در سراسر جهان هستند. میرزایی در این باره گفت : هنگامی که از فناوری برای ساده سازی فرایندها یا افزایش کارایی استفاده می شود ، می تواند موفقیت در کسب و کار را نسبت به رقبائی که سرعت کمتری در پذیرش و پیاده سازی فناوری های جدید دارند، متفاوت سازد. صنعت سنگ تزئینی نیز از این قاعده مستثنی نیست. اگرچه صنعت سنگ در اتخاذ فناوری های جدید کندتر عمل کرده ، اما پیشرفت های جزیی که حاصل شده موجب بازیافت بیشتر سنگ ، انعطاف پذیری در عملیات استخراج ، افزایش بهره وری، ایمنی بیشتر و تا حدودی کاهش هزینه ها شده است که با توجه به دورنمای رقابتی مرتبط با صنعت سنگ، همراه با نیاز روزافزون به حفاری در اعماق بیشتر، کسب یک مزیت اقتصادی برای اطمینان از دوام اقتصادی برای عملیات اکتشاف، اکنون بیش از هر زمان دیگری اهمیت دارد. برای اینکه شرکت های معدنی همچنان در رقابت باقی بمانند، این امر به طرح ها و فناوری های نوآورانه دیگری نیز نیاز دارد که توانایی، کارایی و قابلیت اطمینان سیستم های معدنی مسئول سنجش، تجزیه و تحلیل، اکتشاف و استخراج را بهبود می بخشد.
میرزایی با بیان این مطلب افزود: با توجه به نبود و گرانی ماشین آلات معدن بسیاری از معدنکاران توان خرید ماشین آلات نو را ندارند. وی با بیان اینکه اکثر ماشین آلات مورد استفاده در معدن مستهلک و کهنه هستند و بعضی‌ از آنها بالای 40 ساله عمر دارند، اضافه کرد: یکی از دلایل عدم موفقیت ورود سنگ ایرانی با فراوری کامل به بازارهای مصرف را نبود ماشین آلات بروز و مواد مصرفی بخش فراوری است. وی گفت: با وجود پتانسیل بالای ایران در حوزه سنگ‌های تزیینی آهکی (ماربل) استفاده از دستگاه های غیر استاندارد، باعث بی کیفیت شدن سنگ از نظر سایز و پولیش می شود. وی اظهار کرد: برای صادرات این محصول با ارزش باید کارخانجات سنگبری را به وسایل و تجهیزات استاندارد و مورد قبول و مواد مصرفی با کیفیت تجهیز کرد تا بتوان سنگ ایران را به دنیا معرفی کرد. به نظر می رسد توسعه صنعت سنگ در گرو توسعه سرمایه گذاری و ورود تجهیزات، ماشین آلات و فناوری های روز به معادن بوده و در صورتی که تدبیری برای این موضوع اندیشیده نشود، با بحران بزرگ رکود و تعطیلی این صنعت مواجه خواهیم شد.
آنچه باید مقامات سیاستگذار و تصمیم گیر در نظر بگیرند این است که معادن سنگ تزئینی محصولات استخراجی و فراوری شده آن جز کالاهای زیر ساخت هیچ کشوری نیست و اصطلاحاَ جز کالای لوکس می باشد و ملاک انتخاب سنگ برای پروژه ها در ابتدا تهیه آسان آن می باشد یعنی خرید سنگ به صورت الی سی که متاسفانه برحسب تحریم های ظالمانه این مهم قابل دسترسی نیست ، برای بخش بازرگانی سنگ های ساختمانی آنچه تا الان در صادرات سنگ انجام شده فقط برحسب توانایی بازرگانان ایرانی بوده است بنابراین بازارهای هدف ترجیح می دهند سنگ را بصورت بلوک و نیمه فراوری شده از ایران تهیه نمایند.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست