فاصله ۱۸ کیلومتری شهرستان مرزی تایباد با مرز کشور افغانستان موجب شده ظرفیت‌های بسیار مهمی برای سرمایه‌گذاری در شهرستان به وجود بیاید.

به رغم اینکه تایباد با وجود مرز دوغارون و همجواری با کشور افغانستان پل ارتباطی تجاری مناسبی با کشورهای آسیای میانه است اما عدم توسعه مناسب چرخه اقتصادی این شهرستان را با مشکل مواجه کرده است.

علاوه بر صادرات و واردات کالا که از طریق مرز دوغارون انجام می‌شود، وجود معادن در نقاط مختلف این شهرستان مرزی فرصتی مناسب برای ایجاد اشتغال و توسعه اقتصاد در منطقه محسوب می‌شود ولی در حال حاضر به دلیل فراهم نبودن زیرساخت‌های مناسب در فعالیت ۱۶ معدن در تایباد اختلال ایجاد شده است.

رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت تایباد در همین خصوص به ایسنا گفت: در حال حاضر ۳۱ معدن در این شهرستان فعالیت دارد که ۱۶ معدن آن به دلیل نداشتن زیرساخت‌های مناسب توجیه اقتصادی برای ادامه کار ندارد.

جواد پشتیبان اظهار کرد: فعالیت معادن در هر منطقه نیازمند اعتباراتی برای تجهیزات و ماشین‌آلات معدنی است. برای تامین اعتبار باید متولیان امر به ویژه نماینده مردم شهرستان در مجلس شورای اسلامی پیگیری و مساعدت لازم را داشته باشند.

وی غیر فعال بودن هر معدن را موجب بیکاری عده زیادی از جوانان منطقه و به وجود آمدن مشکلات مالی برای خانواده‌ها عنوان کرد و افزود: با توجه به اینکه شهرستان مرزی تایباد هیچ کارخانه صنعتی و تولیدی ندارد، معادن فرصت خوبی برای ایجاد اشتغال به‌شمار می‌رود.

رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت تایباد اظهار کرد: در حال حاضر ۱۶ معدن که بیشتر آن معادن سنگ گرانیت است، به دلیل مشکلات موجود غیر فعال شده‌اند. در شهرستان به دلیل نبود صنایع فرآوری سنگ گرانیت، تولیدات معادن باید به استان‌های همجوار حمل شود.

وی خاطرنشان کرد: فرایند حمل برای سرمایه‌گذار هزینه‌های بالایی را در بر دارد، همچنین این معادن در مسیر روستاهای کم‌عرض قرار گرفته و همین موضوع باعث شده حمل و نقل با مشکل مواجه شود.

پشتیبان تصریح کرد: چنانچه مسائل زیرساختی مانند جاده‌سازی در مسیر معادن و تامین امکانات خدماتی شامل آب شرب، برق و گاز فراهم شود، می‌توان با جذب سرمایه‌گذار برای توسعه صنایع فراوری مرتبط با معادن علاوه بر ایجاد اشتغال، زمینه توسعه اقتصادی در شهرستان را فراهم کرد. این موضوع نه تنها به کاهش بیکاری کمک می‌کند بلکه در افزایش اقتصاد منطقه نیز نقش بسزایی دارد.

رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت تایباد ذخایر معدنی این شهرستان را ۱۷ میلیون تن اعلام کرد و گفت: سالانه ۱.۵ میلیون تن انواع مواد و کانی‌های معدنی از معادن فعال در تایباد استخراج می‌شود.

وی یادآور شد؛ اکنون ۱۵ معدن شامل هفت معدن سنگ آهن، چهار معدن سنگ گرانیت، ۲ معدن سنگ لاشه، یک معدن سیلیس و یک معدن فلدسپات در بخش‌های کارگری و فنی مهندسی فعالیت دارد که زمینه اشتغال ۵۰۰ نفر را فراهم کرده است.

پشتیبان خاطرنشان کرد: ۸۰ درصد نیروی انسانی معادن را مردم روستاهای همجوار تشکیل می‌دهند. به‌ کارگیری ماشین‌آلات معدنی برای فعالیت‌های عام‌المنفعه و رفع نیاز روستاها، مرمت مدارس و مساجد و اختصاص باطله‌های سنگی به گروه‌های جهادی از جمله مسئولیت‌های اجتماعی است که معادن فعال در تایباد بر عهده دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست