🔴یکی مرد جنگی به از صد هزار

دکتر بهرام شکوری، ریاست کمیسیون صنایع و معادن اتاق بازرگانی ایران و رئیس انجمن سنگ ایران در روزنامه صمت

📌تهیه سند آمایش سرزمین که در برنامه توسعه هفتم هم بر آن تاکید شده، کاری ضروری و عاقلانه است که باید  مدتها پیش از این انجام میشد و امیدواریم در این دوره حتما به سرانجام برسد.

📌به‌ عبارت دیگر، ما باید سند آمایش سرزمین را در اختیار داشته باشیم تا بدانیم کشور چه ظرفیت‌هایی دارد و روی کدام بخش باید سرمایه‌گذاری کرد و هر فعالیت اقتصادی در کدام منطقه و برای چه نوع فعالیتی مناسب است و در نهایت براساس آن، استراتژی و نقشه‌راه اقتصادی کشور را تدوین کنیم.

📌 آنچه تا امروز شاهد بوده‌ایم، این است که دولتهای گوناگون، هریک به نوبه خود با همکاری دانشگاه‌ها، استراتژی‌هایی تدوین کرده‌اند، اما داده‌های آمایش سرزمین وجود نداشته و به‌ این‌ ترتیب، از اساس ناقص است. از این رو امروزه کشور فاقد استراتژی توسعه صنعتی است و این ایراد بزرگی است. 

📌وقتی سند توسعه را مرور میکنیم، با برنامه‌هایی روبه‌رو میشویم که رابطه طولی با هم دارند. به عبارت دیگر، تحقق هریک در گرو به نتیجه رسیدن دیگری است. بنابراین، منطقا نمیتوان تا نخستین اقدام عملی نشده، برای اقدامات بعدی قدم برداشت. معلوم نیست وقتی ما نه سند آمایش سرزمین داریم و نه استراتژی توسعه اقتصادی، چطور میتوانیم صنایع پیشتاز را شناسایی کنیم و طرحهای پیشران را به مرحله اجرا بگذاریم. چقدر باید تولید کنیم، نیاز بازار داخلی چقدر است و مقصد صادراتی کجاست. 

📌تازمانی که علم را کنار بگذاریم و مبنای تصمیم‌گیری‌هایمان شعار باشد، چیزی جز این در انتظارمان نیست. در حال حاضر، کشورها به سمت تولید فولاد سبز پیش می‌روند،اما ما تا به امروز برای فولاد سبز هیچ اقدامی نکرده‌ایم؟ دنیا به سوی کربن‌زدایی تغییر جهت داده و برای تولید کربن مالیاتهای سنگین در نظر گرفته شده است و در آینده نزدیک، اگر محصولی از طریق مصرف سوخت‌های فسیلی، مانند گاز و زغال‌ سنگ تولید شود، دیگر جزو محصولات سبز به شمار نمیرود. 

📌اقدام عاجلی که ما باید هم اینک انجام دهیم، این است که استراتژی دقیقی برای توسعه اقتصادی و برنامه‌های توسعه‌ای براساس آن تعریف کنیم و بعد از پایان یافتن دوره ۵ساله، باید ارزیابی دقیقی صورت گیرد که در کجا پیشرفت داشته‌ایم.

🔽کانال انجمن سنگ ایران

@iranstoneassociation

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست