براساس نتایج چهلمین طرح آمارگیری از معادن در حال بهره‌برداری کشوراز سوی مرکز آمار ایران که در سال ١٤٠١ با مراجعه به ٧٢٥٠ معدن برای دستیابی به اطلاعات نهایی شده سال ١٤٠٠ معادن کشور، اجرا شده است، در سال ١٤٠٠، ارزش سرمايه‌گذاري معادن در حال بهره‌برداري کشور معادل ٧٨٧٦٥ میلیارد ریال بوده که نسبت به سال قبل ٤٣,٦ درصد افزایش داشته و در بین فعالیت‌های مختلف سنگ آهن، زغال‌سنگ و شن و ماسه بیشترین سرمایه‌گذاری را داشتند.

طرح آمارگیری از معادن در حال بهره برداری کشور در سال ۱۴۰۰ توسط دفتر آمارهای انرژی صنعت و زیربنایی مرکز آمار ایران، فهرست تمامی معادن متشکل و در حال بهره برداری کشور بر اساس مجوزهای صادره توسط وزارت صنعت معدن و تجارت با استفاده از اطلاعات آمارگیری سال های قبل و آمارهای اول فروردین تا آخر اسفند ۱۴۰۰ را مورد توجه قرار داده و نشان می دهد که سرمایه گذاری در معادن سنگ آهن معادل ۲۵۵۳ میلیارد تومان، زغالسنگ معادل ۱۱۹۷ میلیارد تومان و شن و ماسه معادل ۸۶۶ میلیارد تومان اعلام شده است. همچنین استان یزد با ۱۳۴۳ میلیارد تومان، خراسان جنوبی با ۱۱۲۴ میلیارد تومان، خراسان رضوی با ۷۰۰ میلیارد تومان بیشترین سرمایه گذاری سالانه را داشتند.

همچنین مبلغ ۵۵۴۹ میلیارد تومان از سرمایه گذاری ها مربوط به ماشین آلات، ابزار و وسایل کار با دوام بوده و ۶۱۰ میلیارد تومان مربوط به وسایل نقلیه، ۲۴۶ میلیارد تومان مربوط به لوازم و تجهیزات اداری، ۷۸۱ میلیاردتومان مربوط به ساختمان، ۱۵۰ میلیارد تومان مربوط به راه اختصاصی، ۳۷۳ میلیارد تومان مربوط به توسعه و اکتشاف، ۱۵ میلیارد تومان مربوط به نرم افزارهای رایانه‌ای و ۱۵۱ میلیارد تومان مربوط به سایر موارد سرمایه گذاری بوده است.

از میزان سرمایه گذاری ها نیز معادن سنگ آهن ۲۵۵۳ میلیاردتومان، زغال سنگ خشک ۱۳۹۷ میلیون تومان، طلا ۴۹۶ میلیارد تومان، سنگ مس ۴۴۶ میلیارد تومان، شن و ماسه ۸۶۶ میلیارد تومان، سنگ تزئینی ۷۸۷ میلیارد تومان، سنگ لاشه ۲۴۰ میلیارد تومان، سنگ آهک ۳۹۳ میلیون تومان سرمایه گذاری داشته اند. رشد 22 درصدی تعداد معادن کشور در 5 سال اخیر/ 54 درصد تعداد معادن مربوط به شن و ماسه، سنگ تزئینی و سنگ لاشه است.

در استان‌ها نیز استان یزد ۱۳۴۳ میلیارد تومان، خراسان جنوبی ۱۱۲۴ میلیارد تومان، استان کرمان ۷۵۸ میلیون تومان، استان مرکزی ۵۸۳ میلیارد تومان، استان فارس ۴۳۷ میلیارد تومان، اصفهان ۳۸۱ میلیون تومان، آذربایجان شرقی ۳۰۵ میلیون تومان، آذربایجان غربی میلیون تومان، خراسان رضوی ۷۶۰ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری داشته‌اند.

تغییرات طی 5 ساله 1400- 1395 نشان می دهد که ارزش سرمایه گذاری ها از 2036 میلیارد تومان در سال 1395 به ۷۸۷۶ میلیارد تومان در سال 1400رسیده و سه برابر شده است.

ارزش کل تولیدات از بالای ۱۶ هزار میلیارد تومان در سال 1395 به ۲۷۵ هزار میلیارد تومان در سال 1400رسیده و 17 برابر شده است. تعداد شاغلان از 93 هزار به 130 هزار نفر، جبران خدمات از 2391 میلیارد تومان به 14867 میلیارد تومان رسیده است. ارزش داده از 4535 به 58161 میلیارد تومان رسیده و 13 برابر شده است. ارزش ستانده 16862 میلیارد تومان به 277916 میلیارد تومان رسیده و 16.5 برابر شده است، و در نتیجه میزان ارزش افزوده از ۱۲۳۲۷ میلیارد تومان به ۲۲۰ هزار میلیارد تومان رشد کرده و 18 برابر شده است. در بین فعالیت های مختلف، سنگ آهن با ۱۷۰ هزار میلیارد تومان، سنگ مس با ۶۱۵۵۸ میلیارد تومان و سنگ سرب و روی با ۱۳ هزار و۳۷۴ میلیارد تومان بیشترین ارزش تولید سالانه را داشتند.

شاخص قیمت تولیدکننده از عدد ۱۰۰ در ۱۳۹۵ به 1026 در سال ۱۴۰۰ رسیده که نشان میدهد قیمت تولیدکننده بخش معدن در طی ۵ سال ۱۰ برابر شده است و در سالهای 97 تا ۱۴۰۰ متاثر از اثر تحریم‌های اقتصادی به ترتیب ۵۹ و ۵۰ و ۸۰ و ۹۳ درصد رشد داشته است.

منبع: بولتن‌نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست